Von der Leyen'in Avrupa seçimleriyle ilgili yorumu: Merkezdeki gruplara büyük sorumluluk yüklüyor

Alman Hıristiyan Demokrat siyasetçi Von der Leyen, 6-9 Haziran Avrupa seçimleri sonrasında EPP'nin lider adayı olarak Genel Kurul salonunda basına seslendi.

Seçim sonuçlarının güçlü bir Avrupa isteyenlerin çoğunlukta olduğu mesajını verdiğini, kendisinin de dahil olduğu grubun bu noktaya ilk ulaştığını vurgulayan von der Leyen, şöyle konuştu: “Yani merkez yerinde duruyor ama şu da bir gerçek ki Aşırı sağ ve sol kesimler bile destek alıyor, dolayısıyla sonuç merkezdeki partilere büyük sorumluluk yüklüyor.” Dedi.

Von der Leyen, merkez sol Sosyalistler ve Demokratlar (S&D) ikinci grubu ile liberal Yenileme Avrupa (RE) grubunun desteğini kazanmak için yarından itibaren müzakerelere başlayacağını söyledi.

Amacım Avrupa yanlısı, Ukrayna yanlısı ve hukukun üstünlüğü yanlısı olanlarla bu yola devam etmektir.” Von der Leyen, AB Konseyi'nden de destek alacağına inandığının altını çizerek bir soruya yanıt verdi.

AP tarafından açıklanan kesin olmayan sonuçlar

“Avrupa Parlamentosu'nun 10. yasama meclisinin ilk gerçekçi tablosu” olarak açıklanan sonuçlara göre, EPP 189, S&D 135, RE 80, Yeşiller 52, Avrupalı ​​Muhafazakarlar ve Reformistler (ECR) 72, Kimlik ve Demokrasi (ID) 58, Aşırı sağ partilerle sol grup bir araya gelerek 36 sandalye elde etti.

Resmi sonuçların yarın açıklanması bekleniyor.

Ardından Avrupa Parlamentosu'na girmeye hak kazanan partilerin yeni siyasi gruplar oluşturması ve ardından Avrupa Komisyonu'nun yeni başkanını seçmek için müzakerelere başlaması gerekiyor.

AB ülkelerinin liderleri 17 Haziran'da gayrı resmi bir zirvede toplanacak ve Avrupa Komisyonu başkan adayını belirleyecek. Bu adayın daha sonra Avrupa Parlamentosu'nun onayını alması gerekecek.

Avrupa Parlamentosu'nun ilk genel kurulu 16 Temmuz'da yapılacak ve yeni yasama süreci başlayacak. Başbakan da dahil olmak üzere yeni AB liderliğinin tam olarak belirlenmesi Aralık ayını alacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir