Urla'da Uluslararası Enginar Festivali başladı – KÜLTÜR VE SANAT

Urlalılar enginar, üzüm ve zeytin üretmeye devam ediyor. Bu ürünler usta ellerde eşsiz lezzetlere dönüşüyor. “Hedefimiz İzmir'i örnek gelişen bir şehir haline getirmektir” dedi. Tarımsal üreticileri destekleyerek, yerel lezzetleri dünyaya tanıtarak İzmir turizmine katkı sağlamayı amaçlayan Urla Uluslararası Enginar Festivali kapılarını dünyaya açtı. “Enginar tüm kalbiyle sizi çağırıyor” sloganıyla 10. kez. İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin de desteklediği festivalin açılışı yürüyüşle başladı. Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. eşi Öznur Tugay ile birlikte kortejde yer aldı. Tugay'a Urla Belediye Başkanı Selçuk Balkan ve eşi Pınar Balkan, Urla Kaymakamı Mustafa Gözlet, CHP parti sözcüsü ve İzmir Milletvekili Deniz Yücel, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Gülşah Deniz Atalar, İzmir Milletvekili Sevda Erdan Kılıç da katıldı. CHP'nin Urla Pelin ilçe başkanı. Karasakal'a eski İzmir Milletvekili Tacettin Bayır da eşlik etti. Festivalin açılışına ayrıca belediye meclis üyeleri, siyasi parti, oda, kooperatif ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri, yöneticiler ve vatandaşlar katıldı.Renkli görseller
Festivale katılanlar, Cumhuriyet geçit töreni sırasında Büyükşehir Belediye Başkanı Tugay'a yoğun ilgi gösterdi. Festival boyunca enginar dolu araçların konvoy halinde gösteri yapması, renkli görüntülere sahne oldu. Başkan Tugay ve kortej Cumhuriyet Meydanı'na ulaşarak belediye binası önünde hatıra fotoğrafı çektirdi. Üreticilerin tarım araçlarıyla yanından geçmesinin ardından Başkan Tugay, halk oyunları gösterisine de tanık oldu. Başkan Tugay daha sonra üreticilerin stantlarını ziyaret ederek alışverişlerde bulundu. Bir stantta enginarlı pidenin tadına bakan Belediye Başkanı Tugay, Maraşlı dondurmacıyla şakalaşarak, aldığı dondurmayı bir çocuğa ikram etti. Başkan Tugay'ın standını ziyaret eden gençler ve çocuklar da yoğun ilgi gösterdi ve fotoğraf çektirdi. Urlalı tüccarlarla sohbet eden Başkan Tugay, bir yerde oturup kumsalda Türk kahvesi içti. İlçenin mini turuna Bayraklı Belediye Başkanı İrfan Önal da katıldı.Tugay: “Tüm ilçelerimize her zaman destek olacağız”
Açılış töreninde konuşan Başkan Tugay, demokrasinin önemine dikkat çekerek, şunları söyledi: “Son dönemde güzel İzmir'imize hizmet etmeyi amaç edindik ve önemli hedeflerimizden biri de İzmir'i demokratik bir şehir haline getirmekti. Binaların depreme dayanıklılığı ve dayanıklılığı nasıl sağlam zemin üzerine inşa edilmesine bağlıysa, belediye olarak izleyeceğimiz yol da üzerine inşa ettiğimiz demokratik zemine bağlıdır. Bugünkü refah ve gelecek hedeflerimizin gerçekleşmesi demokrasiye ve katılıma bağlıdır. Seçim sürecinde bu vaatlerimizi açıkladığımız gibi Haykırışlarımızda da bir kayyım vardı. İzmir'in işgaline direnen ve cumhuriyetin değerlerini savunan Urlalılar, vasiyetlerinin kaldırılmasına en güzel cevabı 31 Mart'ta verdi. Rekor oyla cumhurbaşkanını seçerek demokrasiyi savunan hemşerilerimizle birlikte bugün burada olmaktan gurur duyuyorum. Sayın Cumhurbaşkanımızı huzurunuzda bir kez daha tebrik ediyorum. İyi şanlar. “İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak tüm çalışanlarımızla birlikte tüm İzmir’in ve tüm ilçelerimizin yanında olmaya her zaman destek olmaya devam edeceğiz” dedi. “Hedefimiz İzmir’i örnek gelişen bir şehir haline getirmek”
Başkan Tugay, şunları söyledi: “Güzel İzmirimize hizmet etmeyi amaç edinirken, şehrimizi hak ettiği yere getirecek tüm adımları atarak, İzmir'i örnek gelişen bir şehir haline getirmek ana hedeflerimizden biriydi. Bu hedefe ancak kültürel, sosyal, güvenlik ve ekonomik boyutlarıyla bir bütün olarak ulaşabiliriz. Coğrafyasıyla, kültürüyle, üretimiyle Urla'ya dönüp baktığımızda şunu görüyoruz; Yıllardır uygulanan kötü politikalar ve tercihler nedeniyle çiftçilerimiz artık topraklarını işlemekte zorluk yaşıyor. En temel gıda ürünlerimiz bile ithal ediliyor. Hayvancılığın maliyeti de oldukça yüksektir. Bu nedenle üreticilerimiz büyük bir üzüntüyle hayvanlarını mezbahaya gönderiyor. Ancak zorlu koşullara rağmen Urla Uluslararası Enginar Festivali 10. yaşına giriyor. Urlalılar enginar, üzüm ve zeytin üretmeye devam ediyor. Bu ürünler usta ellerde eşsiz lezzetlere dönüşüyor. Urla restoranları yıldız ödüllere doyamıyor. Festival, Urla'nın uluslararası tanınırlığını artırıyor. Şehir dışından gelen ziyaretçilerle turizmimiz canlanıyor. Enginar üretimi ve üreticilerimizin satış kapasitesi artıyor. Urlalı esnafımızın ve tüccarlarımızın yüzü gülüyor. Urla, hizmet sektörüyle, turizmiyle, tarımıyla ve elbette vereceğimiz hizmetlerle ve ilçe belediyemizle dayanışma içinde gelişecek; İzmir'in yükselişinde lokomotif ilçelerden biri olacak. Sorunlarınızı biliyoruz. İzmir'in parlayan yıldızı Urla için ekibimizle birlikte detaylı çalışmalar yürütüyoruz. Bugüne kadar yarım bırakılan tüm çalışmaları tamamlamaya kararlıyız. Bu güzel festivali düzenleyen, emeği geçen, davet eden herkese teşekkür ediyorum. Birçok festival programında birlikte olmayı umuyorum” dedi.“Bu festival bir Çığlık hikayesidir”
Urla Belediye Başkanı Selçuk Balkan ise şunları söyledi: “Bugün enginarın tarihini bir kez daha daha güçlü yazmanın heyecanını yaşıyoruz. Bu festival bir Çığlık hikayesidir. Çiftçilerimiz ve şeflerimiz bu tarihi yazdı. Hikayemize hoş geldiniz. Bu festivalde 100'den fazla üreticimiz sizi standlarında ağırlayacak. Bu festival kültürümüzü, atalarımızdan kalan mirası paylaşabileceğimiz etkinliklerle dolu. Esnafımızın yüzünü güldürmek için buradayız. Bu verimli topraklar yüzyıllardır bize çok özel tarım ürünleri kazandırmıştır. Tarım arazilerini korumak en büyük hedeflerimizden biri” dedi.
Enginarı asil bir sebze olarak nitelendiren ve sağlığa faydalarını sıralayan Urla Ziraat Odası Başkanı Muharrem Uslucan, festivale ev sahipliği yapmaktan gurur duyduğunu söyledi.
Festivalin ilk gününün kapanışı İzmir Büyükşehir Belediyesi Pop Orkestrası'nın konserine ayrıldı.Festival 5 Mayıs'a kadar sürecek
Atölye çalışmaları, röportajlar, müzik dinletileri ve özel etkinliklerle zenginleşecek, enginar bazlı leziz lezzetlere yöresel yemeklerin eşlik edeceği festivalin ikinci gününde sevilen grup Yeni Türkü de sahne alacak. Urla'nın kadim mutfak kültürünün kadın öğretmenlerinden oluşan Doğal Sofra Urla Derneği'nin himayesinde sağlıklı ve doğal yiyeceklerin yanı sıra takıdan giyime, dekoratif ürünlerden hediyelik eşyalara kadar el emeği göz nuru ürünler de ziyaretçilerin beğenisine sunulacak. Festival alanındaki stantlar. Festival, İzmir Büyükşehir Belediyesi, Urla Belediyesi, İzmir Ekonomi Üniversitesi, Urla Esnaf ve Sanatkarlar Odası, Urla Ziraat Odası ve Urla Kent Konseyi işbirliğiyle düzenleniyor. Kaynak: (guzelhaber.net) Güzel Haber Masası

—–Sponsorlu Bağlantılar—–

—–Sponsorlu Bağlantılar—–

—–Sponsorlu Bağlantılar—–

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir