Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından 23 Nisan'da İstanbul'da çeşitli etkinlik ve organizasyonlarla kutlanacak – KÜLTÜR SANAT

Kentin çocuklarına iki festival sunulacak: 23 Nisan Uluslararası Çocuk Festivali ve 38. Belediye Tiyatroları Geleneksel Çocuk Festivali. 18-24 Nisan 2024 tarihleri ​​arasında düzenlenecek Uluslararası Çocuk Festivali'nde dünyanın farklı ülkelerinden çocuklar 23 Nisan'da bir araya gelecek. 19'uncu yılda çocuklara yönelik konserler, festivaller, halk oyunları gösterileri, birçok atölye çalışması ve rengarenk oyunlar düzenlenecek. İstanbul'da, özellikle Üsküdar ve Arnavutköy meydanlarında birkaç tane var.

TAKSİM'DE RESMİ TÖREN

Mustafa Kemal Atatürk'ün Türkiye ve dünya çocuklarına armağan ettiği 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından İstanbul'un her köşesinde düzenlenecek etkinliklerle kutlanacak. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nda Taksim'de resmi tören düzenlenecek.

İBB'DEN ÇOCUKLARA HEDİYE İKİ PARTİ

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nda da kent çocuklarına iki bayram hediye edecek. İBB Kültür tarafından bu yıl ilk kez 18-24 Nisan 2024 tarihleri ​​arasında düzenlenen 23 Nisan Uluslararası Çocuk Şenliği, çocuk halk oyunları topluluklarını ve dünyanın 16 ülkesinden 394 çocuğu İstanbul'da ağırlayacak.

Şehir tiyatrolarının geleneksel hale getirdiği 38. Çocuk Şenliği, 21-23 Nisan 2024 tarihleri ​​arasında çocuklara yönelik renkli oyunlar ve atölye çalışmalarına ev sahipliği yapacak.

TÜRK VE DÜNYA ÇOCUKLARI 23 NİSAN'DA ULUSLARARASI ÇOCUK FESTİVALİ'NDE BİR ARADA

İBB Kültür tarafından 18-24 Nisan 2024 tarihleri ​​arasında bu yıl ilk kez düzenlenen 23 Nisan Uluslararası Çocuk Festivali'nde Türk ve dünya çocukları İstanbul'da buluşacak. Almanya, Bulgaristan, Çin Halk Cumhuriyeti, Filistin, Gürcistan'dan çocuk halk oyunları grupları , Macaristan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Kuzey Makedonya, Meksika, Kolombiya, Kosova, Litvanya, Polonya, Sırbistan, Slovakya ve Ukrayna.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin ev sahipliğinde ilk kez gerçekleştirilecek bu renkli festivale dünyanın dört bir yanından gelen misafirlerin yanı sıra Türkiye, Ağrı, Gaziantep, Hatay Samandağ, Sinop, Malatya ve Trabzon'dan halk oyunları grupları da katılacak. Ev sahibi şehir İstanbul adına İBB Kültür Sanat Eğitim'in oluşturduğu gruplar ve İstanbul'u temsil eden ekipler, 23 Nisan'da Uluslararası Çocuk Festivali'ne katılacak.

19 FARKLI NOKTADA RENKLİ KUTLAMALAR

Programda dans gösterilerinin yanı sıra Ceza ve Zeynep Bastık konserleri, tiyatro gösterileri, akrobasi, sirk ve illüzyon gösterilerinin yer aldığı 23 Nisan Uluslararası Çocuk Festivali, İBB Cemil Topuzlu Açık Hava Tiyatrosu, Artİstanbul Feshane, Arnavutköy İSKİ Terkos Evi de yer alıyor. Kültür ve Yaşam Parkı, Baruthane, Bayrampaşa Parkı, Büyükada Atatürk Meydanı, Çatalca Cumhuriyet Meydanı, Çekmeköy, Çubuklu Silolar, Gaziosmanpaşa, Kadıköy İstanbul Oyuncak Müzesi, Sancaktepe Belediye Binası Önü, Silivri, Sultanbeyli, Şile, Turşucuzade Sarayı, Tuzla Plajı. Tören Alanı, Üsküdar Sahil Meydanı ve Zeytinburnu Topkapı Kültür Parkı İçi-Topkapı amfi tiyatrosu dahil şehrin 19 ayrı noktasında gerçekleşecek.

ÜSKÜDAR'DA 23 NİSAN HEYECANI

Üsküdar sahil meydanında saat 14.00'te DJ eşliğinde başlayacak etkinlik, çocuklara yönelik Kids Zumba, Arı Maya, Maşa ile Koca Ayı ve Kukuli ile devam edecek. Fatih Ermiş İllüzyon Gösterisi'nin ardından Litvanya, Macaristan, Sinop, Hatay, Filistin ve Polonya'dan ekiplerin halk oyunları gösterileri yer alacak. Etkinlik Ceza ve Zeynep Bastık'ın konseriyle devam edecek.

DR.DİLEK KAYA İMAMOĞLU ARNAVUTKÖY'DE ÇOCUKLARLA BULUŞACAK

23 Nisan Çocuk Şenliği, 23 Nisan'da Arnavutköy Kültür ve Yaşam Parkı İSKİ Terkos'ta 12.00-18.00 saatleri arasında gerçekleştirilecek. İstanbul Vakfı himayelerinde Dr. Dilek Kaya İmamoğlu liderliğinde gerçekleşen Hayallerini Büyüt, etkinlik ve oyunlarla da gerçekleşecek. Çadır alanında bulmaca, seksek ve boyama gibi aktiviteler gerçekleştirilecek.

Ana sahnede gün boyu illüzyon gösterileri, kukla gösterileri, pantomim ve halk oyunları gibi aktiviteler gerçekleştirilirken, çocukların keyifli dakikalar geçirip bayramlarını kutlayabilecekleri alanda da sürprizler yaşanacak.

İKİ TARAFTA İKİ ÇOCUK TIR

Festival kapsamında, 23 Nisan Uluslararası Çocuk Festivali'nin biri Anadolu yakasında, diğeri Avrupa yakasında olmak üzere iki tirisi, İstanbul'un farklı semtlerindeki çocuklarla buluşacak.

ŞEHİR TİYATROLARINDA GELENEKSEL 38. ÇOCUK FESTİVALİ ÇOCUK OYUNLARIYLA BAŞLIYOR

İBB Teatri Comunali tarafından bu yıl 38'incisi düzenlenen Çocuk Şenliği, 21 Nisan Pazar günü saat 12.00'de Teatri Comunali'nin tüm sahnelerinde sahnelenecek çocuklara yönelik gösterilerle başlayacak. 21-23 Nisan 2024 tarihleri ​​arasında gerçekleşecek festivalde İBB Şehir Tiyatroları'nın Çöpsüz Dünya, Herkes Sihirbaz Olacak, Rüya, Bekçi ve Postacı, Benim Küçük Yıldızım, Bir Gece Masalı ve Masal oyunları sahnelenecek. Geleneksel 38. çocuk şenliği kapsamında Peri Masalları Eşittir, Canlı Kitap, Bobo'nun Yolculuğu, Uçan Bisiklet, Güneşle Buluşmak İsteyen Kardan Adam ve Masallar tiyatro gösterileri de küçük izleyiciyle buluşacak.

KİŞİSEL BECERİLERİN GELİŞTİRİLMESİ VE FARKINDALIK ARTIRILMASI AMAÇLI ATÖLYELER DÜZENLENECEK

Çocuk Şenliği'nde çocuklara beceri kazandıracak, geri dönüşüm ve deniz yaşamının korunması konusunda farkındalık kazandıracak atölye çalışmalarına da yer verilecek. “Enstrüman Yaratma Atölyesi”, “Takı ve Bilezik Tasarımı Atölyesi”, “Vazo Tasarımı Atölyesi” ve “Başka Dünya Yok Atölyesi”ne katılım önceden rezervasyon ile yapılabilir.

ÇOCUKLARIN EL BECERİLERİ GELİŞTİRİLECEK

“Çalgı Yapım Atölyesi” çevreye zarar veren tek kullanımlık malzemelerin müzik eğitiminde kullanılarak kullanım olanaklarını ve ömrünü arttırmayı amaçlıyor. “Takı ve bilezik tasarımı atölyesi” ve “Vazo tasarımı atölyesi”nde atık gibi terk edilmiş ürünlerle eğlenceli kartopları, kumbaralar, takılar ve vazolar yapılarak çocuklara ileri dönüşümün öğretilmesi sağlanarak çocukların el becerileri geliştirilecek.

ÇEVRE BİLİNCİ AŞILANACAK

“Başka Bir Dünya Yok” Çalıştayında denizlerin ve okyanusların tüm insanlar ve dünyadaki yaşam için ne kadar önemli olduğu, denizlere ve canlılara nelerin zarar verdiği, nasıl korunabileceği ve yaşamın nasıl sürdürülebileceği gibi konular ele alınacak. Sürdürülebilir denizciliğe ulaştık. tartışıldı.

UYGULAMANIZDA ÜCRETSİZ İSTANBUL BİLETLERİ

23 Nisan Uluslararası Çocuk Festivali etkinliklerine ücretsiz biletlerinizi İstanbul Seni uygulaması üzerinden temin edebilirsiniz.

ONLINE KAYIT İÇİN ADRESLER

Çalıştaylar için https://forms.ibb.gov.tr/sehirtiyatroolari/cocuk-senligi-atolyeleri-basvuru/ adresindeki kayıt formunun doldurulması gerekmektedir.

ÜCRETSİZ BİLET NOKTALARI

38. Geleneksel Çocuk Şenliği tiyatro gösterilerine ücretsiz bilet ve atölyelere ücretsiz davetiyeler gişelerden, sehirtiyatrolar.ibb.istanbul, Biletinial.com ve şehir tiyatrolarının mobil uygulamasından temin edilebilecek.

ETKİNLİK ZEYBEK GÖSTERİMİYLE BAŞLAYACAK

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı etkinliği 23 Nisan Salı günü Florya Engelliler Kampı'nda gerçekleşecek. Program, Amfitiyatro'da Zeybek'in gösterimiyle başlayacak. Spor parkurunun yer aldığı etkinlikte sandalye yakalama ve halat çekme müsabakaları gerçekleştirilecek. Patlamış mısır ve içecek servisinin yapılacağı, eğlence ekibinin de görev alacağı programda çocuklara yüzlerini boyayıp çizdikten sonra hediyeler verilecek.

Kaynak: (guzelhaber.net) Güzel Haber Masası

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir