Ülkenin enstitüleri ve sanat kurumları kuruluşunun 84. yılında – KÜLTÜR SANAT

Aydınlanmanın ışığı Köy Enstitüleri'nin kuruluşunun 84'üncü yılı münasebetiyle, Lüleburgaz Belediyesi ve Yeni Nesil Köy Enstitüleri Derneği (YKKED) işbirliğiyle “84. Yılında Köy Sanat Enstitüleri” programı düzenlendi. yıl dönümü”.

Lüleburgaz Belediyesi ve Yeni Nesil Köy Enstitüleri Derneği (YKKED) işbirliğiyle “84. Yılında Köy Enstitülerinde Sanat” programı düzenlendi.

Lüleburgaz Belediye Başkanı Dr., 14 Nisan'da Lüleburgaz Yıldızlar Sanat Akademisi'nde saat 20.30'da düzenlenen programa katıldı. Murat Gerenli, Ahmetbey Belediye Başkanı Mustafa Altıntaş, belediye başkan yardımcıları Derya Aktan ve Lüleburgaz YKKED Şube Başkanı Hamiyet Gülaçar Kemal Pektaş ile çok sayıda vatandaş katıldı.
Programda konuşan Lüleburgaz Belediye Başkanı Dr. Murat Gerenli; “Bu anlamlı günde, eğitimin sadece düşüncede değil, eğitimin önemini unutmadığımız “Köy Enstitüleri” ruhunu yaşatmaya çalıştığımız Sanat Akademimizde sizlerle birlikte olmaktan büyük gurur ve mutluluk duyuyorum. pratikte ve pratik yaparak öğrendiğimiz yer. Enstitü, Tonguç Baba'nın dediği gibi “iş için, iş içinde, iş ile eğitim”in verildiği bir yerdir. Kendisinin ve Hasan Alî Yücel'in üstün çabalarıyla başlatılan “Köy Enstitüleri” projesi; Onlarca yıl süren savaşlarda eğitimli ve entelektüel nüfusunun çoğunu kaybeden genç Cumhuriyet'in en büyük Aydınlanma projesiydi. 1940'lı yıllarda kırsal nüfusun çoğunluğunun yaşadığı ve İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra ne yazık ki yok olan bir ülkede ihtiyaçları çok iyi analiz eden bu Aydınlanma projesi, yıllar geçtikçe siyasi iklime kurban edilmiştir. Halkın aydınlanmasından endişe duyan toprak sahipleri, köy kurumlarını “komünist” evler olarak boyayıp, halkın gözünde değersizleştirmiş ve sonunda kapatılmalarını sağlamıştır. Ancak aradan geçen onca yıla rağmen “enstitünün ruhu” bu toplumdan silinmemiş, enstitülerden mezun olan aydınlarımız ve öğretmenlerimiz çalıştıkları bölgelerde aydınlanmanın ışığını yakmaya devam etmişlerdir. ”
“Aydınlanmanın ışığını hiçbir zaman söndürmemeye kararlıyız”
Gerenli; “Bugün yaşadığımız Lüleburgaz'ı ve kentlilik bilincini, hemen yanı başımızdaki çorak arazide kurulan ve fikirleriyle insanları aydınlatan, çorak arazileri ormana dönüştüren Kepirtepe Köy Enstitüsü'ne borçluyuz. Eğitimin sadece binadan ibaret olmadığı, yoksulluğun ve yoksulluğun engel sayılmadığı, kolektif değerin kolektif değer olduğu “Kepirtepe Ruhu” ile aydınlanma ışığının hiç sönmemesi için çalışmaya ve var gücümüzle çalışmaya devam edelim. iş biliniyor. Aydınlarımız ve öğretmenlerimiz olduğu sürece eğitim ve öğretim binasız da yapılabilir. Ama dört duvarı olan binalar yapıp içini boş bırakmakla hiçbir şey elde edilemeyeceğinin bilincindeyiz. “Sizlerin desteği, iş birliği ve işbirliğiyle Lüleburgaz’ımızın yeni nesil köy enstitüleri olan akademilerimizde aydınlanmanın ışığını hiçbir zaman söndürmemeye kararlıyız.”
Daha sonra eğitimci Ercan Duygu “Köy Enstitülerinde Hayat ve Anılar” konulu bir konuşma yaptı.
Konuşmaların ardından Yeni Nesillerle 70'ler Konseri ve şiir dinletisi gerçekleştirildi.
Gecenin sonunda Halk Dansları Topluluğu halk oyunları gösterisi sundu. Kaynak: (guzelhaber.net) Güzel Haber Masası

—–Sponsorlu Bağlantılar—–

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir