Ukrayna: Rusya, 20 adet “Şahed” tipi İHA ile topraklarımıza saldırdı.

Komutanlıktan yapılan açıklamada, Rusya'nın gece Ukrayna'ya İHA saldırısı düzenlediği belirtildi.

Açıklamada, Rus ordusunun saldırılarda 20 adet “Şahed” tipi İHA kullandığı kaydedilirken, İHA'ların Rusya'nın Primorsk-Ahtarsk ve Kursk bölgelerinden fırlatıldığı paylaşıldı.

Açıklamada, Ukrayna Hava Kuvvetleri'nin gerçekleştirdiği muharebe operasyonları sonucunda Kharkiv, Poltav, Vinnitsa, Odessa ve Mykolaiv bölgelerindeki tüm İHA'ların vurulduğu bildirildi.

Genelkurmay Başkanı: “Rus ordusu Ukrayna'yı yedek asker kullanmaya zorluyor”

Ukrayna Genelkurmay Başkanı Oleksandr Sirskiy de sosyal medyadan yaptığı paylaşımda cephedeki durumu değerlendirdi.

Sirskiy, Doğu Ukrayna'daki zor durum nedeniyle birkaç gündür Kharkiv bölgesinde “savaş operasyonları” yürüten birliklerle çalıştığını söyleyen Sirskiy, Rus ordusunun aktif muharebe alanını yaklaşık 70 kilometre kadar genişlettiğini, bu sayede bölgeyi zorladığını söyledi. ülkesi yedek asker kullanacak.

Sirskiy, Rus ordusunun asıl çabalarını Strilecha-Liptsi yönüne ve Vovchansk'in ele geçirilmesine yoğunlaştırdığını, Biliy Kolodyaz köyüne ulaşarak Ukrayna birliklerine arkadan saldırmak istediğini açıkladı.

Rus ordusunun bu amaçla kuzeydeki birliklerini önemli ölçüde güçlendirdiğini vurgulayan Sirskiy, şöyle konuştu: “Düşman, birliklerimizin yeniden konuşlandırıldığını anlayınca beklenenden çok daha erken bir saldırı başlattı ancak bunun farkında olarak savunmamızı kırmayı başaramadı. Gelecekte ağır çatışmalar olacak ve düşman hazırlanıyor.” dedi.

Sirskiy, bu koşullar altında mevzilerini savunmaları ve Rus ordusunun ilerleyişini engellemeleri gerektiğini vurguladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir