Türkiye uzay çalışmalarında hedefine doğru kararlı adımlarla ilerliyor

Uzay alanındaki faaliyetleri için 1985 yılında müdahale eden Türkiye, bu alandaki ihtiyaçlarını araştırma ve geliştirme yoluyla karşılamak amacıyla TÜBİTAK UZAY'ı kurdu. Burada ağırlıklı olarak uydu çalışmaları yapılırken, Türkiye'de tasarlanıp üretilen ilk uzay geçmişi olan ürünler de bu kurumdan geldi.

Türkiye, 13 Aralık 2018 tarihinde Türk Uzay Ajansı'nı (TUA) kurdu. Bu hamle uzay çalışmalarına boyut kazandırırken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı politikalar doğrultusunda Ulusal Uzay Programı'nın hazırlanması, uygulanması ve işbirlikleri arasında koordinasyonun sağlanması amacıyla başlatılıyor. .


“Gökyüzüne bak ve Ayı gör”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 9 Şubat 2021'de “Ayı görmek istiyorsanız gökyüzüne bakın” sloganıyla Türkiye'nin Milli Uzay Programını duyurdu.

Programın “Ay ile ilk temasın kurulması” hedefiyle çalışmalar devam ediyor. Yeni nesil uydu geliştirme alanında da dünyayla rekabet edebilecek bir marka yaratmak amaçlanıyor.

Ülkenin bölgesel konumlandırma ve zamanlama sisteminin geliştirilmesi, uzaya erişim ve uzay limanının oluşturulması, uzay havası ve meteoroloji alanında yatırımlar yapılması ve bu alandaki uzmanlığın artırılması ana hedefler arasında yer alıyor.

Programın konuları arasında Türkiye'nin astronomik gözlemler ve uzay nesnelerinin yer takibinde bir üst seviyeye getirilmesi, ülkedeki uzay endüstrisinin ekonomik sisteminin daha da geliştirilmesi ve uzayda teknoloji geliştirme bölgesi oluşturulması yer alıyor.

Böylece Türkiye, 600 milyar dolara ulaşan ve hızla 1 trilyon dolara ulaşması beklenen uzay ekonomisinden pay alma hedefine doğru kararlı adımlar atıyor.


İlk insanlı uzay görevi

Programda belirlenen 10 hedefin ilk sırasında “Bir Türk vatandaşının uzaya gönderilmesi” yer aldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçen yıl nisan ayının sonunda Atatürk Havalimanı'nda başlayan dünyanın en büyük havacılık, uzay ve teknoloji festivali TEKNOFEST'te yaptığı konuşmada, Alper Gezeravcı'nın ana uzay yolcusu, Tuva Cihangir Atasever'in ise yedek alan olacağını duyurdu. yolcular.

Türkiye'nin ilk insanlı uzay görevini gerçekleştirecek “uzay gezgini”nin eğitim ve uçuş hizmetleri için ABD'deki Axiom Space ile iş birliği başlatıldı. Astronot eğitim süreci ABD'nin Teksas eyaletindeki Houston kentinde gerçekleşti.

Türkiye'nin ilk astronotu Alper Gezeravcı'nın uzay görevi 19 Ocak'ta başladı. Gezeravcı'nın da aralarında bulunduğu Ax-3 mürettebatını Crew Dragon uzay aracıyla UUİ'ye taşıyan SpaceX Falcon 9 roketi, NASA'nın Florida'daki Kennedy Uzay Merkezi'ndeki Fırlatma Kompleksi 39A'dan fırlatıldı. Böylece Türkiye'nin ilk insanlı uzay yolculuğu başladı.

Gezeravcı'nın uzaydaki ilk sözleri şöyle oldu: “Türkiye'nin ilk insanlı uzay görevi için ilk Türk'ün uzaya çıktığı bu ana, Büyük Atatürk'ümüzün şu sözleriyle başlamak istiyorum: Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün muhteşem sözü. gelecek göklerdedir.” olmuş.


Deneyler mikro yerçekimi ortamında gerçekleştirildi

Uluslararası Uzay İstasyonu'nda (ISS) kaldığı süre boyunca 13 bilimsel deney gerçekleştiren Gezeravcı, Türkiye'nin mikro yerçekimi ortamında çeşitli araştırmalar yapması için ilk adımı attı.

Gezeravcı, çeşitli üniversite ve araştırma enstitülerinin görev için hazırladığı, TUA ve TÜBİTAK Uzay Komisyonu tarafından belirlenen uzayda 13 büyük deney gerçekleştirdi.

Kanserden bağışıklık hücrelerine, alglerden propolise kadar geniş bir yelpazedeki konuları kapsayan deneyler bilimsel literatüre de katkı sağladı.

Ülkenin uzay, havacılık ve savunma sanayine yönelik yeni nesil malzemeler geliştirme becerisi, uzay aracı tahrik sistemlerini daha verimli hale getirme, mikroalg türlerinin sıfır yer çekimi ortamında karbondioksit yakalama performansını ve oksijen üretim yeteneklerini belirleme, yeni tedaviler ve önleyici yöntemler geliştirme Dünyada mevcut hastalıklara yönelik önlemler ve propolisin bakteriler üzerindeki etkisinin mikro yerçekimi ortamında incelenmesi gibi deneyler bilim dünyasına fayda sağlaması açısından önemli görülüyor.


İkinci bilimsel görev 8 Haziran'da

Milli Uzay Programı kapsamındaki hedefleri gerçekleştirmek için çalışmalarını sürdüren Türkiye, şimdi de ilk insanlı uzay görevi kapsamında Alper Gezeravcı'nın ardından Tuva Cihangir Atasever'in yolculuğunu planlıyor.

Atasever, Virgin Galactic ile yörünge altı uçuşlar gerçekleştirecek ve 7 farklı bilimsel deney gerçekleştirecek.

İkinci Türk astronot Atasever'in uçuşu Gezeravcı'nın uçuşuyla karşılaştırılacak ve iki yolculuğun insan vücudunda yarattığı dinamikler ölçülecek.

Farklı ekipmanları mikro yerçekimi ortamında test etme yeteneğine sahip olacak ve farklı dinamiklere sahip bir uzay uçuşunun insan fizyolojisi üzerinde yarattığı değişiklikleri ortaya çıkaracak olan Atasever, aynı zamanda insan fizyolojisi, beyin frekansları ve radyasyon ölçümleri gibi çok çeşitli deneyler de gerçekleştirecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir