Türkiye arıcılık haritası güncellendi – Son haberler

Bakan Yumaklı, yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye'nin coğrafi konumu ve biyolojik çeşitliliği nedeniyle dünya bal bitkisi florasının yüzde 75'ine sahip olduğunu söyledi.

Türkiye'nin bal üretiminde dünyada ikinci sırada yer aldığını vurgulayan Yumaklı, dünya çam balı üretiminin yüzde 90'ının Türkiye'de gerçekleştiğini söyledi.

Yumaklı, son 22 yılda arıcılığın geliştirilmesi ve bal üretiminin artırılmasına yönelik birçok projenin hayata geçirildiğine dikkat çekerek, bu bağlamda Bakanlığımız ıslah Genel Müdürlüğü tarafından hizmete sunulan Türkiye Arıcılık Haritası web sitesinin önemli bir çalışma olduğunu söyledi. yapımcılar için dijital rehber.

“TarımCebiyorum” mobil uygulamasından da ulaşılabilen Türkiye Arıcılık Haritası'nda arıcılıkla ilgili pek çok veri ve bilginin bulunduğunu belirten Yumaklı, şöyle devam etti:

“Ülkemiz geneli ve illere göre ayrı ayrı hazırlanan haritamızda renk skalasıyla belirtilen üretici sayısı, kovan sayısı, bal üretimi ve kovan başına bal verimi gibi bilgiler yer almaktadır. Haritada ayrıca; Ülkemiz topraklarında üretilen bal çeşitleri ve illere göre dağılımları, en fazla üretimin yapıldığı illerde “Üretilen bal türleri, coğrafi işaretli bal tescilli ballar, damızlık ana arı üreten iller ve yetenekleri, ırksal özellikleri de yer almaktadır. üreyen ana arıların özellikleri ve kayıtları, yaban arısı üreten iller ve yetenekleri. “


“Bal üretimi arttı”

Yumaklı, ülkenin arıcılık bilgilerinin yer aldığı ve zaman zaman yeni bilgilerin eklendiği Türkiye arıcılık haritasının, Türkiye İstatistik Kurumu'nun 2023 yılı verilerine göre güncellendiğini söyledi. milyon arı kovanının miktarı 115 bin ton olup, kovan başına ortalama verim 12,5 kilogramdır.

Bakanlığın çalışmaları sayesinde 2023 yılında bal üretiminin yüzde 54 artarak 115 bin tona, arı kovan sayısının ise bir önceki yıla göre yüzde 122 artarak 9,2 milyona ulaştığını kaydeden Yumaklı, şöyle konuştu: “Muğla, Ordu Kovan sayısının en fazla olduğu iller arasında en fazla Kovan başına üretim Ordu'da, Adana, Çanakkale, Sivas ve Kars'ta ise en yüksek bal üretimi Ordu'da gerçekleşti. Muğla, Sivas ve İzmir illeri, “İzmir ve Ordu en fazla arıcılık işletmesinin bulunduğu iller olarak öne çıkıyor.”

Türkiye arıcılık haritasında güncellenen verilerden birinin de bal ormanı sayısı olduğuna dikkat çeken Yumaklı, 2022'de 750 olan bal ormanı sayısının 2023'te 796'ya ulaştığını, bal ormanı sayısının ise 796 olduğunu söyledi. Ülke genelinde 95 bin 283 hektar alanda 1 milyon 6 bin 183 kovan kapasiteli bal ormanı bulunduğunu iddia etti.

Haritadaki diğer güncellemeler hakkında da bilgi veren Yumaklı, şunları söyledi:

Güncellemeyle birlikte Türkiye arıcılık haritasına yeni coğrafi işaret alan ballar ve üreyen ana arı üreten iller eklendi. Ülkemizde coğrafi işaret alan tescilli 29 bal çeşidi bulunurken, 27 çeşit bal da beklemede. Başvuru aşamasında kayıt altına alınması Ardahan, Ankara, Çorum, Artvin, Muğla, Ana arı yetiştiriciliği Ordu, Ankara, İzmir, Mersin ve Düzce illerinde de yapılmaktadır. Tüm bu çalışmaları ülke arıcılığıyla uğraşan üreticileri daha fazla bilgilendirmek amacıyla yürütmekteyiz. Kapasitemizi geliştirmeye ve artırmaya devam edeceğiz. 80 bin 479 arıcıya 473 milyon 22 bin lira destek ödedik. Bu bağlamda güncellenen Türkiye arıcılık haritamızın üreticilerimize her konuda yol gösterici olmasını diliyorum. ve üretimlerini güçlendirin.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir