Türkiye 13. Alaçatı Bitki Festivali'nde buluştu – KÜLTÜR SANAT

Doğadan toplanan yüzlerce çeşit otun stantlarda yer aldığı 13. Alaçatı Bitki Festivali milyonlarca insanı ağırladı. Festivalin ikinci gününde düzenlenen kortejde renkli görüntüler yaşandı.

Çeşme Belediyesi tarafından bu yıl 13'üncüsü düzenlenen Alaçatı Bitki Festivali'nin açılışı Çamlık Yolu'ndan Alaçatı Çarşı'ya doğru kortej yürüyüşüyle ​​başladı. Yöresel kostümler ve süslü araçlarla, bando eşliğinde gerçekleşen yürüyüşe katılım yoğun oldu. Yürüyüşe Çeşme Lal Denizli Belediye Başkanı, Çeşme Cumhuriyet Halk Partisi İlçe Başkanı Sait Kavasoğulları, sivil toplum kuruluşları ve binlerce vatandaş katıldı.

Denizli; “Yeni yollar açtık”

Katılımcıların son derece memnun kaldığı çok güzel bir festival olduğunu kaydeden Çeşme Belediye Başkanı Lal Denizli, şunları söyledi: “Turistlerimiz memnun, 9 günlük tatilin ardından seyirciler çok nazik. İnsanlara farklı etkinlikler sunuyoruz. Bu yıl ilk kez Alaçatı'da normalde etkinlik alanı olmayan birçok alanda etkinlik düzenledik. Bu yıl sokak sanatçılarımız ilk kez sahne alacak. Bazı aktivite alanları oluşturduk” dedi.

“Bu seneki konseptimiz “Kendine Dönüş”

Yerel üreticilerin yaptığı satışlar gibi festivalden Alaçatı esnafının da faydalanmasını istediklerini belirten Denizli, şöyle konuştu: “Bu seneki konseptimiz özüne dönüş. Bunun Şubat ayında, seçimlerden önce gerçekleşmesine karar verdik. Bunun nedeni ise festival ruhunun artık son yıllardaki gibi olmadığı sık sık dile getiriliyor. Katılımcılar bunu dile getirdiler. Yerel üreticilerimizi ön plana çıkardığımız, sadece Çeşme ve Alaçatı geleneklerini değil, bölgemizin kültürünü de tanıttığımız bir festivale dönüştürmek için elimizden geleni yaptık. “Aynı zamanda eğlenceyi de bununla eşitledik” dedi. Katılımcıların son derece memnun olduklarını kaydeden Denizli, şöyle konuştu: “Ekip sayımızı artırdık. Her yıl farklı konseptlerimiz ile yerel üreticilerimizi himaye ederek festivalimizi daha da güçlendirmeyi hedefliyoruz. Hedefimiz geçmiş yılların temellerini üzerine inşa ettiğimiz bir festival gerçekleştirmek. Aldığımız geri bildirimler bu hedefe büyük ölçüde ulaştığımızı gösteriyor. Çeşme'nin ilk kadın belediye başkanı olmamız nedeniyle seçim sürecinde bu festivali planlarken heyecanımız da katlandı. Çünkü en büyük amacım festivallerde kadının farkını ortaya çıkarmaktı. Katılımcılardan olumlu geri dönüşler alıyorum ve gurur duyuyorum” dedi.

Kaynak: (guzelhaber.net) Güzel Haber Masası

—–Sponsorlu Bağlantılar—–

—–Sponsorlu Bağlantılar—–

—–Sponsorlu Bağlantılar—–

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir