Trump Sanat Galerisi'ndeki Nisan Sergisi: 'Kurulu Düzen', 1-30 Nisan – KÜLTÜR VE SANAT

Ressam Büşra Aktekinoğlu Babat, son sergisi Kurulu Düzen'in ana konusu olarak satranca olan tutkusunu yansıtıyor. Hayatı satranç gibi gören sanatçı, serginin kahramanları olarak ahşap oyuncak atları ön plana çıkarıyor.

Trump Mall'da bulunuyor Trump Sanat Galerisi, sanatçı Büşra Aktekinoğlu Babat'İtibaren 'Yerli sipariş' adlı sergisine Nisan ay boyunca ev sahipliği yapacak.

Son dönemde yaptığı resimlere satranca olan tutkusunu da ekleyen sanatçı. Büşra Aktekinoğlu Babat, “Yaşadığımız hayatı satranç gibi görüyorum” diyor ve şöyle devam ediyor: “Bu oyunda geri adım atsak bile kazanmaya odaklanıyoruz. Bu oyun kadar eğlenceli ama aynı zamanda düşündüren bir hayatın ortasındayız. Oyunda belli bir süremiz var ve nasıl tek bir yanlış hamle tüm oyunu mahvedebiliyorsa, vereceğimiz bir yanlış karar da tüm hayatımızı etkileyebilir. “Bir ortak nokta daha var, kurallarımız… Özellikle sorunlarını dile getiremeyen canlılara karşı dürüst olmalıyız” diyor.

Dünyanın başlangıcından bu yana hayvanlarla birlikte olduğumuzu ancak uzun süredir onların karşısında olduğumuzu söylüyoruz. Saçmalık, “Hayvanlar bizim geçmişimizdir ama biz onların ölümü olduk. Bu beni üzüyor. Ama her şey farklı gidebilirdi, yan yana ilerleyebilirdik. Ayrıca satranç gibi oynadığımız hayat oyununda bu bizi daha da güçlendirebilir” diyor.

Sanatçı; Kelimelerin yetmediği durumlarda görsellerle ilerlediğini ve her dönemin popüler oyuncakları olan ahşap oyuncak atları sembol olarak kullandığını vurguluyor. Eserlerinde dil, din ve diğer önemli şeyleri bir kenara bırakarak nasıl insan olunacağını insanlara sormayı, bunun yolunun da masum canlılara şefkat göstermekten geçtiğini anlatmaya çalışıyor.

İle Kenan Bahadır DerreKüratörlüğünü üstlendiği sergi 30 Nisan Değin Trump Alışveriş Merkezi'nin B2 katında bulunan Trump Sanat Galerisida ziyaret edilebilir.

Kaynak: (guzelhaber.net) Güzel Haber Masası

—–Sponsorlu Bağlantılar—–

—–Sponsorlu Bağlantılar—–

—–Sponsorlu Bağlantılar—–

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir