TBMM Başkanı Kurtulmuş, Meksika'daki temaslarını sürdürecek

TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, Felipe Angeles Uluslararası Havalimanı'nda Türkiye'nin Meksika Büyükelçisi İlhan Kemal Tuğ, Meksika Temsilciler Meclisi Meksika-Türkiye Dostluk Grubu Başkanı Alfredo Aurelio Gonzalez Cruz ve diğer ilgililer tarafından karşılandı.

Meksika'ya ayrıca CHP Grup Başkanvekili ve Ankara Milletvekili Kurtulmuş, MHP Grup Başkanvekili ve Nevşehir Milletvekili, Türkiye-Meksika Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı ve AK Parti Milletvekili Filiz Kılıç da geldi. Kırklareli Ahmet Gökhan Sarıçam, AK Konya Partisi Milletvekili Selman Özboyacı. .

MIKTA Parlamentosu başkanlarının onuncu toplantısı, “Daha barışçıl, adil ve adaletli bir dünya inşa etmek için parlamentoların ortak faaliyetleri” temasıyla başkent Mexico City'de gerçekleştirilecek.

Meksika Temsilciler Meclisi Başkanı Marcela Guerra Castillo'nun ev sahipliğinde gerçekleştirilen MIKTA Parlamentosu 10. Başkanlar Toplantısı'nda “Diyalog yoluyla küresel barışı geliştirmek: Parlamentolar nasıl etki yaratabilir?”, “Ticaret aracı olarak ticaret” gibi konular ele alındı. sürdürülebilir kalkınmanın ve ortak refahın iyileştirilmesi” ve “Uluslararası Göç” Akışlardaki artış dikkate alındığında insan hakları nasıl garanti altına alınabilir?” Başlıklı oturumlar düzenlenecektir.

TBMM Başkanı Kurtulmuş'un bu oturumlarda konuşma yapması ve göç oturumuna başkanlık etmesi bekleniyor.

Toplantı kapsamında TBMM Başkanı Kurtulmuş, Meksika Temsilciler Meclisi Başkanı Castillo ile de ikili görüşme gerçekleştirecek.

Kurtulmuş, Meksika Devlet Başkanı Andres Manuel Lopez Obrador'un MIKTA parlamento başkanları onuruna yaptığı davete katılacak ve ikili görüşmeler yapılması planlanıyor.

Kurtulmuş ayrıca Atatürk Anıtı'na çelenk koyacak ve Mexico City'deki Yunus Emre Enstitüsünü ziyaret edecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir