Sosyal medya gençler arasında sigara içme olasılığını artırıyor

Glasgow Üniversitesi'ndeki akademisyenler, 14 yaşındakilerin sosyal medya kullanımının, 17 yaşına geldiklerinde nikotin kullanımlarını nasıl etkilediğini inceledi.

Ekip, Nicotine & Tobacco Research dergisinde yayınlanan çalışma için 8.987 gençle görüştü.

Araştırmacılar, günde iki saatten fazla sosyal medya platformlarında vakit geçirmenin bir gencin sigara içme olasılığını iki buçuk kat artırdığını buldu.

Araştırmaya göre, sosyal medyayı günde yarım saat ile bir saat arası kullanan akranlarıyla karşılaştırıldığında, sosyal medyayı daha uzun süre kullananların e-sigara kullanma olasılıkları üç kat daha fazla.

Araştırmanın başyazarı Amrit Kaur Purba şunları söyledi:


“Bulgularımız, gençlerin karmaşık sosyal medya ortamında gezinebilmesi için sosyal medyadaki riskli içeriğin düzenlenmesi ve sosyal medya kullanımına ilişkin kişiselleştirilmiş yönergelerin düzenlenmesi ihtiyacını destekliyor.


Eğitimcilerin ve sağlık çalışanlarının gençleri sosyal medya ortamının gerçeklerine hazırlamak için sosyal medya okuryazarlığını geliştirmeleri gerekiyor.


“Gençlerin dijital dünyada gezinmesine yardımcı olmak için genel yasaklara ve aşırı korumaya başvurmak yerine sağlıklı çevrimiçi alışkanlıkları modellememiz gerekiyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir