Sinema dünyasının gözü İzmir'de: Turan Film Festivali başlıyor! – SANAT VE KÜLTÜR

Turan Uluslararası Film Festivali; Kültür ve Turizm Bakanlığı, Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY) ve Sinema Genel Müdürlüğü'nün katkılarıyla Ege Üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleştirilecek. Türk dünyasından sinemayı bir araya getiren, kültürel bağları güçlendiren ve sinema sanatını teşvik eden önemli bir etkinlik olan festival, 2-3 Mayıs tarihleri ​​arasında İzmir'de sinema tutkunlarını buluşturacak.

Festival kapsamında dünya Türk sinemasının en güncel ve görkemli örnekleri seyirciyle buluşacak. Yarışma ve gösterim bölümlerinin yanı sıra atölye, panel ve söyleşi gibi etkinliklerle de sinemaseverler, yapımcılar, yönetmenler ve sanatçılar bir araya gelecek, deneyimlerini paylaşacak ve sinema sanatına dair yeni ufuklar keşfedecek.

Festival hakkında bilgi veren Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, şunları söyledi: “Festival kapsamında uluslararası film yarışması, röportajlar, fotoğraf sergileri, gösterim seçkileri, resim sergileri, konserler ile sanatseverlerin beğenisine sunulacak. ve dans gösterileri. Festivale 77 ülkeden 1.055 başvuru geldi. Festivale Türkiye'den 158, Azerbaycan'dan 47, Kırgızistan'dan 31, Kazakistan'dan 21, Özbekistan'dan 15 ve Türkmenistan'dan 10 film katıldı. Tüm başvurular, alanında uzman jüri üyelerinden oluşan seçici kurullar tarafından incelendikten sonra kazananlar belirlendi. Kazananların yanı sıra 13 özel kategoride de ödüller verilecek” dedi.

Festivale AB Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak'ın yanı sıra; TÜRKSOY Genel Sekreteri Sultan Raev, Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Fecir Alptekin, Cumhurbaşkanlığı Devlet Arşivleri Başkanı Prof. Dr. Uğur Ünal, Cumhurbaşkanlığı Devlet Arşivleri Tasnif ve Araştırma Hizmetleri Dairesi Başkanı Ahmet Şahin, Cumhurbaşkanlığı Daire Başkanı Devlet Arşivleri Metin Elbeyoğlu, Milli Saraylar Dairesi Başkanı Dr. Yasin Yıldız, Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürü Birol Güven, Sinema Genel Müdür Yardımcısı Kemal Uysal, Azerbaycan Sığınmacılar ve Mülteciler Bakanı Müsteşarı Nesimi Nerimanov, Genel Müdür Azerbaycan Sineması Orxan Fikretoğlu, TÜRKSOY Sinema Komisyonu Başkanı Salim Ezer, TÜRKSOY Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Milli Temsilcisi Güler Fedai, Hoçaz Film Genel Müdürü Amil Mamibeyli, yönetmen Derviş Zaim, devlet sanatçısı Hülya Koçyiğit ve sanatçı Sinan Akçıl.

Etkinliğin ilk gününde açılış töreni, kısa film seçimi ve film gösterimi Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi konferans salonunda gerçekleştirilecek. İkinci gün ise İletişim Bilimleri Fakültesi'nde kısa film seçkileri gerçekleştirilecek. Etkinliğin ödül töreni 3 Mayıs Cuma günü saat 19.00'da Ege Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezi'nde (AKM) gerçekleştirilecek.

Ege Üniversitesi'nin isteği üzerine Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından “Uluslararası Turan Film Festivali” adıyla patenti alınan festival, “Kızıl Elma” temasıyla gerçekleştirilecek.

Kaynak: (guzelhaber.net) Güzel Haber Masası

—–Sponsorlu Bağlantılar—–

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir