Silivri ve Tuz Gölü'ndeki doğal gaz depolama tesisleri enerjisini yenilenebilir kaynaklardan sağlıyor

Bakanlığın yazılı açıklamasına göre, Silivri ve Tuz Gölü'ndeki doğalgaz depolama tesisleri, Türkiye'nin doğalgaz arz güvenliğinin sağlanmasında kilit rol oynuyor.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Bakan Bayraktar, şunları söyledi: “Silivri ve Tuz Gölü doğalgaz depolama tesislerimiz hem çevre dostu uygulamaları hem de yenilenebilir ve karbonsuz enerjiden temini ile Avrupa'da örnek tesislerdir. Hedefimiz bu yıl yapacağımız ilave yatırımlarla RES ve GES kapasitelerini artırmaktır.” dedi.

Petrol Boru Hatları A.Ş.'nin (BOTAŞ) sahibi olduğu Silivri'de 4,6 milyar metreküp, Tuz Gölü'nde ise 1,2 milyar metreküp kapasiteli doğal gaz depolama tesislerinin 2028 yılında toplam 12 milyar metreküp depolama kapasitesine ulaşması bekleniyor.

Yapılar aynı zamanda ekolojik özellikleriyle de öne çıkıyor. Silivri doğalgaz depolama tesisi, 4,2 megawatt elektrik gücüne sahip yenilenebilir kaynaklara sahip. Mevcut yapıda üretilen elektrik yapının tüm ihtiyacını karşılamaktadır.

Ayrıca 4,2 megawatt ek güce sahip yeni bir RES üzerinde çalışmalar devam ediyor. Yeni RES inşaatının bu yılın sonuna kadar tamamlanması bekleniyor. Projenin hayata geçmesiyle birlikte Silivri'deki rüzgar kurulu gücünün 8,4 megavat elektrik gücüne çıkacağı tahmin ediliyor.

Tuz Gölü'nün doğal gaz depolama tesisi enerjisini güneş enerjisinden alıyor. 3 megavatlık güneş enerjisi dizisine sahip olan tesis, tüm ihtiyacını bu santralden karşılıyor.

Öte yandan 30 megavat ilave elektrik gücüne sahip yeni bir güneş santrali için çalışmalara başlanan tesiste, ek projenin hayata geçmesiyle güneş santralinin kapasitesinin 33 megavat elektrik gücüne çıkması bekleniyor. yatırım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir