Rûm Topluluğu ile Pera Müzesi'nde Antik Osmanlı Musikisi Konseri – KÜLTÜR VE SANAT

İstanbul Araştırmaları Enstitüsü, “İstanbul ve Müzik” Araştırma Programı (IMAP) kapsamında Osmanlı erken dönem müziği grubu Ensemble Rûm'un konserine ev sahipliği yapıyor. Pera Müzesi Oditoryumu'nda gerçekleşecek konserde Girit Savaşı'na (1645-1669) odaklanılıyor ve müziğin bilgi dolaşımına katkısı ile toplumsal ve tarihsel rolüne ilişkin konular ele alınıyor.

Suna Vakfı ve İnan Kıraç Araştırma Enstitüsü İstanbul himayesinde faaliyet gösteren “İstanbul ve Müzik” Araştırma Programı (IMAP), Arşiv çalışmaları, konserler, yayınlar, eğitim çalışmaları ve konuşmalarla şehrin çok yönlü müzik kültürüne odaklanan etkinliklere ev sahipliği yapmaya devam ediyor.

Erken dönem Osmanlı müziği icrasına tarihsel bir yaklaşım geliştirmek amacıyla Birlikte RumIMAP dahilinde 5 Mayıs'ta Pera Müzesi Oditoryumu'nda “Ne zamandan beri Venedik frengisi hastasısınız? “Osmanlı Venedik, Girit Savaşı (1645-1669) ve müzikal yansımaları” başlıklı bir konser verecek. 16. ve 17. yüzyıl Yunan coğrafyasında saray sınırlarının ötesinde yankı uyandıran farklı müzik tarzlarını keşfetmeyi amaçlayan eserin sanat yönetmenliğini Hasan Baran Fırat yapıyor. Birlikte RumEnes Durceylan, Hasan Kiriş, Murat Tırnak, Eray Cinpir, M. Enes Üstün, Avni Özaydın, M. Salih Yıldırım, Murat Yerden ve Mevlüt Gökhan Başin.24 Yıl Savaşı'nın müzikal yansımaları ilk kez seyirciyle buluşuyorTürk-Osmanlı müziğinin ilk dönemleri, günümüzün modern “Türk klasik müziği”nden çok farklı bir üslup ve müzik anlayışı gösterir. Öncelikle mehter yani “popüler müzik” ile klasik müzik ya da Rauf Yekta'nın deyimiyle “akademik müzik” arasındaki farklar daha muğlaktır. Ali Ufki Bey (1610-1675) Mecmua-i Sâzü Sözbu farklılığı en net ortaya koyan kaynaklar arasındadır. Mecmua-i Sâzü Söz gibi kaynaklara odaklanarak erken dönem Osmanlı müziği icrasına kendi tarihsel yaklaşımını geliştirmeyi amaçlamaktadır. Birlikte RumIMAP kapsamında ilk kez kamuoyuyla buluşacak. Konserde, bu uzun soluklu üslup araştırmasının yanı sıra, müziğin Osmanlı ile Venedik arasındaki Girit Savaşı sırasındaki toplumsal ve tarihsel rolü ve bilgi dolaşımına katkısı gibi konular da tartışılacak. Ufkî'nin notalarını kronolojik sıraya koymak mümkün olmasa da bestecinin kayıtlı eserleri dönemin birçok sosyal, kültürel ve siyasi olayı hakkında bilgi vermektedir. Bu kayıtlar arasında konser için bir araya getirilen 10'dan fazla eser, Girit Savaşı'nı doğrudan veya dolaylı olarak ilgilendiren savaşın başkentteki müzikal yansımalarını gözler önüne seriyor. Akdeniz'deki iktidar mücadelelerinden Sultan İbrahim'in aşiret meclislerine, Girit'e gitme kararından ilk kale ve şehirlerin fethine, cephedeki askerlerin zor durumlarından Sultan IV. Vezirler arasındaki çatışmadan son Kandiye'nin fethine kadar 24 yıl süren savaşın çeşitli aşamalarına dair popüler şarkılar, savaşlar ve peşrevler, anlatımlar ve görsellerin eşlik edeceği bu konserde ilk kez halkla buluşacak. Girit kalesi, II. Mehmed'in yükselişine kadar. Kaynak: (guzelhaber.net) Güzel Haber Masası

—–Sponsorlu Bağlantılar—–

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir