Paris Olimpiyatları'nda rekor sıcaklık riski: Sporcuların hayatı için tehlikeli olabilir

Dünyanın dört bir yanından 11 Olimpiyat sporcusu, İngiltere'deki Portsmouth Üniversitesi, Britanya Sporda Sürdürülebilirlik Derneği, ABD araştırma kuruluşu Climate Central ve Frontrunners tarafından derlenen “Ateş Halkaları: 2024 Paris Olimpiyatları'nda Isı Riskleri” raporu Avustralya merkezli sporculardan oluşan bir hareket.

Rapora göre Paris'te sıcaklığın 30 derecenin üzerinde olduğu gün sayısı arttı. Fransa'da Olimpiyat Oyunlarının yapılacağı dönemde ortalama sıcaklığın 3,1 derece, gece sıcaklıklarını temsil eden ortalama minimum sıcaklığın ise 3,3 derece daha yüksek olması bekleniyor.

Tokyo Olimpiyat Oyunları'nın tarihin en sıcak oyunları olduğuna dikkat çeken sporcular, sıcaklığın 34 dereceyi, nemin ise yüzde 70'i aştığına dikkat çekti.

İklim değişikliği nedeniyle sıcaklık rekorlarının defalarca kırıldığı bu dönemde, Paris 2024 Olimpiyat Oyunları'ndaki sıcaklıkların Tokyo'daki sıcaklıkları aşabileceği ve ölümcül risk oluşturabileceği yönünde alarmlar yükseltildi.

Raporda, aşırı sıcaktan kaçınmak için sporculara yönelik akıllı programlama önerileri, daha iyi rehidrasyon ve soğutma planları, iklim değişikliği konusunda sporculara destek, spor organizasyonları ve sporcular arasında iklim farkındalığı kampanyalarında artan işbirliğinin yanı sıra sporda fosil yakıt sponsorluğunun yeniden değerlendirilmesi gibi öneriler yer aldı.

Raporda görüşlerine yer verilen Dünya Atletizm Birliği Başkanı Sebastian Coe, şunları söyledi: “Aşırı sıcaklıkların sporcular üzerindeki etkisi, uyku bozuklukları ve son dakika değişiklikleri gibi performansı etkileyen küçük sorunlardan, alevlenmelerin alevlenmesine kadar çok çeşitli ve geniş kapsamlı olabilir. sağlık etkileri ve ısıya bağlı stres ve yaralanmalar artıyor.” “Devam ettikçe iklim değişikliğinin giderek spora yönelik varoluşsal bir tehdit olarak görülmesi gerekiyor” diye uyardı.

Yeni Zelanda kadın milli futbol takımı oyuncusu Katie Rood, aşırı sıcaklıkların yol açabileceği yaşamı tehdit eden risklere dikkat çekerek şunları söyledi: “Sıcaklıklardaki eğilimi ve çevremizdeki iklimin ne kadar hızlı kötüleştiğini gördüğümüzde, bu çok korkutucu bir olasılık”. dedi.

Atletizm sporcusu Amerikalı disk atıcı Sam Mattis, şunları söyledi: “Maalesef ABD'de sporcuların sıcak çarpması nedeniyle ölmesi yeni bir durum değil. Aşırı sıcaklar yaygınlaştıkça ve sporculara yönelik riskler değişmedikçe, bu durum yeni bir durum değil. Bunların tekrar yaşanması muhtemel görünüyor.” değerlendirmesini yaptı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir