Oy pusulasında yazan lakap muhtar unvanını kaybetti

Geçtiğimiz dönem Bursa'nın Osmangazi Hürriyet ilçe başkanı olan Fatma Tunçezer, 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde yeniden aday oldu. 5 muhtar adayının yarıştığı seçimlerde diğer rakiplerini geride bırakan Tunçezer, hayatının şokunu yaşadı. itirazla birlikte.

Daha önce muhtarlığın tanıtımını yapan posterlerin basıldığı matbaada oy pusulasını basan Tunçezer, bir üyenin parantez içinde “Boza” lakabının yazılması üzerine yapılan itiraz üzerine muhtarlığın kaybedildiğini öğrendi.

Bu durumun gözünden kaçtığını ve bunun suç olduğunu bilmediğini belirten Tunçezer, şöyle konuştu: “Bize sadece o üyenin üyeliğini kaybedeceği söylendi. Şeflik görevi iptal edildi. YSK'ya tekrar itirazda bulunacağım ve Hakkımı arayacağım.”

Seçim belgesinin şu anda kimseye verilmediğini ve hakları için sonuna kadar mücadele edeceğini belirten Tunçezer, şöyle konuştu: “55 yıldır burada yaşıyorum. Önceki dört liderimizi de tanıyorum. 2019 yılında başhemşire oldum. 5 yıl boyunca el ele, bir aile gibi çok güzel çalıştık. Herkes bana şunları söyledi: “Sismik ve pandemik süreci çok iyi atlattık. Mahalle sakinleri ve ben, “Yerel seçimlerde tekrar aday olmamı istediler. Seçmen sayımız 3 bin 713'tü ama katılım düşüktü. Katılımcı 2 bin 650 idi ve ben 1600 civarında oy aldım. Diğer 4” Toplam aday sayısından daha fazla oy aldı. 10 oydan 6’sını aldım” dedi.

Pusulaya üye olarak adı yazılan şahsın babasının yıllar önce şekerci olduğunu belirten Tunçezer, şöyle konuştu: “Öldüğünde oğlu Nejat Tatlıcıoğlu'nun lakabı 'Boza' olarak kaldı. Üzerinde 'Boza' ibaresi de vardı. Seçim kampanyaları sırasında dağıttığımız reklam afişlerinde isminin yanında.”


“Mutluluğum ve gururum göz ardı edildi”

Tunçezer şöyle devam etti:

“Oy pusulaları basılırken, matbaacı fark etmeden, kendisinin de benim de farkında olmadığımız halde, parantez içinde adının yanında 'Boza' yazıyordu. Biz de fark etmedik. Seçimden önce oyumuzu verdik. Herhangi bir sorun görülmedi.Daha sonra ihbar tutulduğunu öğrendim ama bu durumu sonradan öğrendim.Seçim sonrasında bize “Nejat'ın, yanında “Boza” yazan Tatlıcıoğlu üyeliğinin silineceği söylendi. sorun çıkarmadı, biz de kutladık, ikincisi 403 oy aldı, diğeri 333 oy aldı, diğer arkadaşım 229 oy ve son arkadaşım 124. Ben 1600 oy aldım.

Bu sabah şikayette bulunulduğunu öğrendik. Arkadaşlarım bana müdürün görevinin iptal edildiğini söyledi. Mahalle sakinleri beni uyardı, ben de karşı çıktım. Reddedildi. Bu bir hataydı. Biz de bilmiyorduk. Tekrar YSK'ya başvuracağım. Haklarımız için mücadele edeceğiz. “Mutluluğum ve gururum göz ardı edildi.”

Fatma Tunçezer, daha sonraki aramalarda diğer adaylardan bazılarının başka mahallelerde ikamet ettiğini iddia ederek, “Ayrıca 4-5 üyenin sandık görevlisi olduğunu öğrendik. Bunun kanunen yasak olduğunu biliyoruz.”

Mahalle sakinleri YSK'ya teslim etmek için imza kampanyası başlattı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir