Öncü kadınların anısına düzenlenen gösteride Başkan Mutlu sahne aldı – KÜLTÜR SANAT

Konak Belediye Başkanı Mimar Nilüfer Çınarlı Mutlu, Cumhuriyetin 100. yılı münasebetiyle Tülay Aktaş Gönüllü Kuruluşları İşbirliği ve 118. Bölge Uluslararası Lions Dernekleri Federasyonu işbirliğiyle düzenlenen “Zamansız Kadınlar” adlı tiyatro gösterisinde yer aldı. Türkiye'de 1919-1938 Yıllarına damga vuran, ilklere imza atan öncü kadınların canlandırıldığı gösteride Başkan Mutlu, milli yüzücü olarak başarılarının yanı sıra ilk kadın mimar olarak tarihe geçen Leyla Asım'ı canlandırdı. Dönem kostümleriyle sahneye çıkan Başkan Mutlu, yazar-araştırmacı İlknur Güntürkün Kalıpçı'nın aynı adlı eserinden uyarlanan oyundaki performansıyla izleyenlerden tam not aldı. Kendisi de mimar olan Belediye Başkanı Mutlu'nun, mesleğinin öncü kadınlarından Leyla Asım'a ilişkin şu sözü: “Ben, hayatımın her dakikasında imkansızı mümkün kılan, sırları geride bırakan Leyla Asım'ım. Gelecek nesli teslim edin” mesajı büyük alkış aldı.

Başkanların canlandırdığı öncü kadınlar

Konak'taki Elhamra sahnesinde düzenlenen muhteşem gecede, Belediye Başkanı Mutlu'nun yanı sıra Karabağlar Belediye Başkanı Helil Kınay, İzmir Kent Konseyi Başkanı Nilay Kökkılınç, İzmir Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Canan Aydemir Özkara, Tülay Aktaş , Gönüllü Kuruluşlar Güç Birliği Başkanı Fatoş Dayıoğlu, İzmir Kadın Örgütleri Birliği Başkanı Gülsen Özkan, Uluslararası Lions Dernekleri Yönetim Çemberi Genel Müdürü 118 R Prof. Dr. Buket Aksu'nun da aralarında bulunduğu 24 kadın kadın portresi çizdi sahnede ilklere imza atan isimler. İnsanları geçmişe yolculuk ettiren araştırmacı ve yazar İlknur Güntürkün Kalıpçı'nın sunumuyla sahneye çıkan İzmirli kadınların gösterisiyle heyecanlı anlar yaşandı.

Geçmişin ilhamıyla geleceğe

Etkinlikte sahne almanın kendisini çok heyecanlandırdığını ve mutlu ettiğini belirten Başkan Mutlu, şunları söyledi: “Tarihimizde cesaret ve başarılarıyla yer edinen öncü kadınlarımızı bir kez daha anmak için bir araya geldik. Onlar bizim kahramanlarımız. Bu anlamlı gecede mimarlık mesleğimin öncülerinden Leyla Asım'ı canlandırma fırsatı buldum. Kadınların hâlâ eşit haklar için mücadele ettiği bir ortamda, geçmişten aldığımız ilhamla geleceğe yönelik olumlu adımlar atmaya devam edeceğiz” dedi.

Gecenin sonunda etkinliğe destek veren ve gösteride yer alan kadınlara teşekkür plaketi verildi ve hatıra fotoğrafı çektirildi.

Kaynak: (guzelhaber.net) Güzel Haber Masası

—–Sponsorlu Bağlantılar—–

—–Sponsorlu Bağlantılar—–

—–Sponsorlu Bağlantılar—–

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir