Öğretmenlere yönelik şiddet ve fahiş fiyat düzenlemeleri Meclis'te gündemin gündeminde

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde bu haftanın önceliği öğretmenlere yönelik şiddetin ve fahiş fiyatların önlenmesi olacak.

Okullarda şiddete yönelik cezaları ağırlaştıracak yasa tasarısı Meclis gündemine gelecek. Taslak AK Parti grubu tarafından değerlendirilecek. Yönetmeliğe göre; Tüm eğitim çalışanlarına yönelik tehdit, hakaret, direniş ve saldırı gibi suçlara ilişkin cezalar yüzde 50 oranında artırılacak. Şiddet halinde hapis cezası ertelenmeyecek ve doğrudan tutuklama nedeni sayılacağı için tutuksuz yargılamanın yolu kapatılacak. Yasa aynı zamanda özel okulları ve onların çalışanlarını da etkileyecek.


Fahiş fiyatlara yönelik cezalar ağırlaştırılıyor

Bu haftaki Genel Kurul gündeminde Türk Ticaret Kanunu'nda değişiklik yapılmasını öngören 23 maddelik yasa tasarısı yer alıyor.

Piyasa dengesini bozan şirketlere ağır para cezaları verilecek. Fahiş fiyat uygulayanlara verilecek ceza 100 bin liradan 1 milyon liraya, stok yapanlara verilecek ceza ise 1 milyon liradan 12 milyon liraya çıkarılacak.

Yılda 3 kez stoklama yaptırımı uygulanan bir firmaya kepenklerini 6 güne kadar kapatma talimatı verilebilecek.


Dışişleri Vakfı akademi işlevi görecek

Bu hafta Plan ve Bütçe Komisyonu, Dışişleri Teşkilatını Güçlendirme Vakfı'nın kurulmasına ilişkin yasa tasarısı üzerinde çalışacak.

Vakıf, emekli diplomatların bilgi ve tecrübelerinin gelecek nesillere aktarılmasını sağlayacak. İleride kurulacak akademik kurum aracılığıyla diplomatların yetiştirilmesi desteklenecek.


kriptografik düzenleme

Öte yandan kripto paralara ilişkin düzenleme de bu hafta Meclis'e sunulacak.

Kripto varlıkları tasarıda geniş bir şekilde tanımlanacak. İhracat yapan, dağıtan ve mal alıp satanların uyması gereken kurallar belirlenecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir