NYT: ABD, Boeing 787 Dreamliner uçaklarına ilişkin soruşturma başlattı

ABD'li New York Times gazetesinin (NYT) haberine göre, 10 yılı aşkın süredir Boeing'de çalışan Sam Salehpour'un, Boeing 787 Dreamliner uçaklarının arızalı olduğunu söylemesinin ardından ABD Federal Havacılık İdaresi (FAA), soruşturma başlattı.

Uçak serisinin üretiminde görev alan mühendis Salehpour, NYT'ye yaptığı açıklamada, 787 Dreamliner'ın gövde parçalarının birbirine hatalı bağlandığını ve uçuş sırasında parçalanma ihtimalinin bulunduğunu söyledi.

Gövde parçalarının farklı üreticilerden geldiğini ve bu nedenle yüzde 100 uymadığını iddia eden Salehpour, bu konuyu defalarca açıklamaya çalıştığını ancak şirket yetkililerinin kendisini dinlemediğini söyledi.

Salehpour'un avukatı Debra S. Katz, havacılık otoritesinin 5 Nisan'da müvekkili ile görüştüğünü duyurdu.


Şirket iddiaları yalanladı

Boeing sözcüsü Paul Lewis, bu durumun uçağın dayanıklılığı veya güvenliği üzerinde hiçbir etkisinin olmadığını söyledi.

Lewis, şirketin mühendislerinin uçağın uzun süreli kullanımında herhangi bir güvenlik sorunu yaşanıp yaşanmayacağını görmek için detaylı bir analiz yaptığını belirterek, “Bu durum yakın gelecekte bir sorun teşkil etmeyecek.”

Lewis'in açıklamasının ardından şirket, 787 Dreamliner'ın güvenliğinden emin olduğunu vurgulayarak iddiaları yalanladı.


Eski Boeing çalışanı Barnett aracında ölü bulundu

Şirketin ürünlerinin kalitesiyle ilgili endişelerini dile getiren eski Boeing çalışanı John Barnett, 11 Mart'ta aracında ölü bulundu.

Barnett, 2019 yılında “787 Dreamliner” tipi yolcu uçağında kabin basıncının aniden düşmesi durumunda yolcu koltuklarındaki oksijen maskelerini otomatik olarak devreye sokan sistemlerin çoğunda üretim hatası olduğunu iddia etmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir