Netanyahu'nun evine giden İsraillilere sert polis müdahalesi

İsrail parlamentosu dışında çadırlarda kalmaya devam eden hükümet karşıtı grupların çağrılarına binlerce kişi katıldı ve İsrailli mahkumların Gazze Şeridi'nden getirilmesi konusunda Hamas'la bir anlaşma imzalanması talebiyle Netanyahu'nun Gazze Caddesi'ndeki konutuna yürüdü.

Netanyahu karşıtı ve hükümet karşıtı sloganlar atan, davul ve düdük çalan protestocuların yürüdüğü sokaklara polis barikatları kuruldu.

Meşale taşıyan protestoculardan biri, süvari birliklerinin de bulunduğu Gazze Caddesi'nde polise yanan bir meşale fırlattı.


Protestocular yere sürüklendi

Polis, Netanyahu'nun evinin önündeki bariyerleri aşmayı başaran Gazze'deki İsrailli mahkumlardan Yoram Metzger'in gelini Ayala Metzger'in de aralarında bulunduğu bazı protestocuları yere sürükledi.

Metzger, Netanyahu'ya hitaben şunları söyledi: “Altı aydır size güveniyoruz ve hiçbir şey olmadı. Sizin vaktiniz var ama mahkumlarınızın yok.” dedi.

Netanyahu'nun evinin önündeki bariyerleri aşmaya çalışan göstericilere polis müdahale etti, bazı göstericileri dövdü ve TOMA'lardan pis kokulu su sıktı.

Bir protestocu TOMA'nın altından geçerek aracın gitmesini engellemeye çalıştı. Polis ekipleri protestocuyu uzaklaştırmaya çalışırken zorluk yaşadı.


3 kişi tutuklandı

Polisin açıklamasına göre, protestocuların üzerine demir çit atması sonucu 3 protestocu tutuklandı ve bir polis memuru da yaralandı. Polis, güvenlik güçlerine meşale atan protestocular hakkında soruşturma başlatıldığını duyurdu.

Batı Kudüs'te 31 Mart akşamı yaklaşık 100 bin kişinin katıldığı hükümet karşıtı protestolarda göstericiler otoyolda trafiği kapattı, ateş yaktı ve polisle çatıştı.

Gösterilerin ardından bazı gruplar İsrail Parlamentosu önüne yüzlerce çadır kurarak burada kalmaya başladı.

Netanyahu hükümetinin istifası, erken seçim ve İsrailli tutukluların Gazze'ye dönmesi çağrısında bulunan protesto grupları, çadırlarda kalacaklarını ve Batı Kudüs'teki İsrail Parlamentosu önünde gösterilerini dört gün boyunca sürdüreceklerini açıklamıştı.

Protesto grupları, İsrail ordusunun Gazze'ye yönelik saldırılarının 6 aydır devam etmesi ve Gazze'deki İsrailli mahkumların evlerine dönememesi nedeniyle Parlamentonun tatil edilmesini eleştirdi.


Netanyahu'ya baskı artıyor

Başbakan Netanyahu, İsrail ve uluslararası toplum tarafından, Hamas'la siyasi nedenlerle esir değişimi anlaşması yapmamakla suçlanıyor.

Aşırı sağcı İsrail Maliye Bakanı Bezalel Smotrich de dahil olmak üzere Netanyahu hükümetinin önde gelen isimleri, mahkumların İsrail'in birinci önceliği olmaması gerektiğini ve Hamas'ı yok etmenin daha önemli olduğunu savunuyor.

Sosyal medyada Netanyahu destekçilerinin saldırısına uğradıklarını söyleyen bazı tutuklu yakınları, hükümete tutukluların serbest bırakılması çağrısında bulunan gösteriler sırasında fiziksel saldırıya uğradıklarını da söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir