Nazım Hikmet Gaziemir'de anıldı – KÜLTÜR VE SANAT

Gaziemir Belediyesi'nin düzenlediği etkinlikte, 3 Haziran 1963'te hayatını kaybeden dünya şairi Nazım Hikmet, ölümünün 61'inci yılında anıldı, büyük üstadın anısına “Şeyh Bedreddin Destanı” komedisi sahnelendi. Nazım Hikmet'in oyunundan tiyatroya uyarlanarak Erkan Bektaş'ın muhteşem oyunculuğuyla sahneye taşındı.
Atatürk Kültür Merkezi Nazım Hikmet sahnesinde düzenlenen etkinliğe Gaziemir Belediye Başkanı Ünal Işık, CHP Gaziemir İlçe Başkanı Kasım Özkan, belediye meclis üyeleri ve çok sayıda vatandaş katıldı. Erkan Bektaş'ın Nazım Hikmet'in ölümsüz eserini sahneye çıkarmasını seyirciler büyük ilgiyle izledi ve sanatçının performansını alkışladı.

Gösterinin sonunda sahneye çıkan Belediye Başkanı Ünal Işık, oyuncu Erkan Bektaş'a hediye ederek teşekkür etti. Belediye Başkanı Ünal Işık, 1980 darbesinden sonra kitapların yasaklandığı yıllarda Nazım Hikmet'in Kurtuluş Savaşı Destanı adlı kitabına arkadaşı sayesinde ulaştığını belirterek, şunları söyledi: Lise birinci sınıf öğrencisiydim. Beni o kadar etkiledi ki defalarca okudum. O gün Kurtuluş Savaşı'nın boşa gitmediğini, özgürlük ve bağımsızlığın damarlarımızda akan kanda olduğunu anladım. Kurtuluş Savaşı Destanı kitabını okuduktan sonra Nazım Hikmet'in hayranı oldum. Şiirlerini okuduğum ve çoğunu ezbere bildiğim büyük ustanın yokluğunu kopmuş bir kol gibi hissediyorum omuzlarımda. Nazım'ın yokluğu ülkemiz için büyük bir kayıptır. Ülkesini çok seven Nazım, ömrünü sürgünde geçirdi. Anadolu'da bir köyün mezarlığında çınar ağacının altında dinlenmek isteyen Nazım Hikmet ne yazık ki kendini memleketinden uzakta bulur. Nazım'ın şiirleri tüm dünyaya ulaşsa da mezarını komşu ülkeden ülkemize getiremedik. Umarım bir gün mezarı çok sevdiği Anadolu'ya taşınır” dedi.
Kaynak: (guzelhaber.net) Güzel Haber Masası

—–Sponsorlu Bağlantılar—–

—–Sponsorlu Bağlantılar—–

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir