MGK toplantısı sona erdi – Son haberler

Toplantı sonunda yayınlanacak açıklama şu şekilde:

Toplantıda;

1. PKK/KCK-PYD/YPG, FETÖ başta olmak üzere milli birlik, beraberlik ve bekamıza yönelik her türlü tehdit ve tehlikeye karşı yurt içinde ve yurt dışında kararlılıkla, kararlılıkla ve başarıyla yürütülen operasyonlar hakkında Konseye bilgi verildi. ve DEAŞ terör örgütleri.

2. Komşumuz Irak'la kurduğumuz stratejik işbirliğinin temellerinin her geçen gün güçlenmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdik; Müreffeh bir bölge ve gelecek inşa etmek için başta güvenlik, ekonomi, enerji ve ulaştırma alanlarında ortak ve çok boyutlu çabaların uzun vadeli anlayışla sürdürülmesinin önemi vurgulandı.

3. Bölgemizin geleceğinde terör örgütlerine ve destekçilerine yer olmayacağının altı çizildi; Terör örgütlerini teşvik eden tüm aktörlerin sağduyulu hareket ederek terörle temaslarını kalıcı ve gecikmeden sonlandırmasının önemli olduğunun altı çizildi.

4. Terör örgütü PKK/KCK-PYD/YPG'nin Avrupa'da yaşayan vatandaşlarımıza ve temsilcilerine yönelik saldırılarının yakından takip edildiği belirtildi; Bölücü terör örgütünün gerçek yüzünü ortaya çıkaran menfur saldırıları önlemek ve sorumlularını cezalandırmakla yükümlü olan devletlere, terör örgütlerine gösterdikleri hoşgörünün er ya da geç kamu düzeninin bozulmasına yol açacağı gerçeği bir kez daha hatırlatıldı. ve sonunda terörün hedefi haline gelir.

5. İsrail'in uluslararası hukuku hiçe sayan saldırılarının ve insanlık dışı uygulamalarının engellenmemesi, Uluslararası Adalet Divanı ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararlarına rağmen Gazze'deki katliamın sürdürülmesinin uluslararası sistemin mevcut yorgunluğunu artıracağı ve yol açacağı ileri sürüldü. meşruiyetinin daha da sorgulanmasına yol açtı.

Dünyanın gözü önünde yaşanan katliamların sonuçlarıyla sadece faillerin değil işbirlikçilerin de yüzleşmek zorunda kalacağı vurgulandı; Uluslararası topluma, Gazze halkına ve insani yardım kuruluşlarına yönelik saldırıları bir an önce sonlandırması ve bölgeye küresel insani yardım sağlayarak kalıcı barış çabalarımıza destek vermesi çağrısında bulunduk.

6. 31 Mart 2024 yerel yönetim genel seçimlerinin, güçlü demokrasi geleneğimiz doğrultusunda, vatandaşlarımızın öngörüsü ve tüm milletimizin gayretli çalışmasıyla, huzur ve güven ortamında gerçekleşmesinden memnuniyet duyduğumuzun altı çizildi. kurumlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir