Metropolitan Konservatuarı'na Orff-Schulwerk yaklaşımı – KÜLTÜR VE SANAT

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, bünyesinde faaliyet gösteren ve geleceğin sanatçılarını yetiştiren belediye konservatuvarında eğitime önem vermeye devam ediyor. Bu kapsamda Büyükşehir Belediyesi, dünyaca ünlü besteci ve orkestra şefi Carl Orff'un geliştirdiği Orff-Schulwerk yöntemini belediye konservatuarında uygulayarak genç sanatçı adaylarının sanatsal gelişimlerine katkı sağlıyor.

YEREL BİR YÖNETİM

Orff-Schulwerk yaklaşımı, bireyin tüm ifade alanlarını sanatsal estetik çerçevesinde ele alarak, müzik ve hareket yoluyla çocuklarda sanatçıya ulaşmayı amaçlamaktadır. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, konservatuar eğitiminde bu son derece önemli yaklaşımı uygulayan tek yerel yönetim olarak öne çıkıyor. Yaklaşım modelleri oyun ve eğitimi bir arada sunar. Oynayarak ve eğlenerek öğrenilen bilgilerin kalıcı olması öğrencilerin gelecekteki sanatsal yaklaşımları açısından da önemlidir.

KONSERVATUAR ÖĞRENCİLERİNE ÖZEL

Eğitimden Büyükşehir Belediyesi Konservatuarı Çocuk Korusu'nda 7-14 yaş arası öğrenciler faydalanıyor. Eğitimler, Orff-Schulwerk yaklaşımının Türkiye'deki en donanımlı isimlerinden ve aynı zamanda Konservatuvar eğitmenlerinden Orff Enstitüsü mezunu Sıtkı Sencer Özbay tarafından verilmektedir. Sınıflarda çocuklar müzikli oyunlar oynuyor ve Orff enstrümanlarını kullanarak egzersizler yapıyorlar. Bu şekilde çocukların müzikal ifade alanlarını geliştirmeyi hedefliyoruz.

ORFF-SCHULWERK YAKLAŞIMI NEDİR?

Orff-Schulwerk yaklaşımı Carl Orff ve Gunild Keetman tarafından geliştirilen bir yaklaşımdır. Bu yaklaşım, insanın kullanımına sunulan müzik, dil ve hareket alanlarına odaklanarak, bireyin deneyimleyerek üretme ve her insanda var olan sanatçıyı bulma becerisine odaklanmaktadır. Söz konusu yaklaşım aynı zamanda çocuğun doğasında olan oyunu da esas almaktadır. Oyun yoluyla öğrenilen bilgilerin unutulmamasını sağlayan yaklaşım, genç yeteneklerin keşfedilmesine de olanak sağlıyor. Orff-Schulwerk yaklaşımıyla çalışan çocuklarda kendini farklı alanlarda ifade edebilme, sosyal hizmet bilinci, yaratıcılık ve özgüven gibi davranışların olumlu yönde geliştiği görülmüştür.

Kaynak: (guzelhaber.net) Güzel Haber Masası

—–Sponsorlu Bağlantılar—–

—–Sponsorlu Bağlantılar—–

—–Sponsorlu Bağlantılar—–

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir