Meksika'da tekne alabora oldu, sekiz Çinli mülteci hayatını kaybetti

Meksika'nın Oaxaca eyaletindeki bir plajda sekiz Çin vatandaşının cesedi bulundu. Yetkililer, teknelerin alabora olması sonucu mültecilerin hayatını kaybettiğini açıkladı.

29 Mart Cuma günü mültecilerin ABD'ye ulaşmak için kullandığı güzergahta 7 kişinin kadın, 1 kişinin de erkek olduğu bildirildi.

Bir Meksika vatandaşının işlettiği tekne, önceki gün Guatemala sınırındaki Chiapas eyaletinden yola çıkmıştı.

BBC'nin haberine göre alabora olan gemiden bir kişi sağ kurtulurken, gemiyi kontrol eden kişinin akıbeti ise henüz belirsizliğini koruyor.

Oaxaca Savcılığı, mültecilerin cansız bedenlerinin Playa Vicente yakınlarındaki bir plajın yakınında bulunduğunu duyurdu.

Savcılık, kazanın nedenlerini araştırdıklarını ve hayatını kaybeden kişilerin kimliklerini belirlemek için Meksika'daki Çin büyükelçiliğiyle birlikte çalıştıklarını söyledi.


2023'te ABD-Meksika sınırında 37.000'den fazla Çinli gözaltına alındı

Meksika üzerinden ABD'ye ulaşmaya çalışan mültecilerin sayısı son yıllarda arttı. 2021'den bu yana 6,3 milyondan fazla insanın “yasadışı” yollarla ülkeye girdiği tahmin ediliyor.

Son yıllarda çete şiddeti, yoksulluk, siyasi baskı ve doğal afetler gibi nedenlerin insanları göçe zorladığı Orta ve Güney Amerika ülkelerinden sonra en fazla mülteci Çin'den geliyor. Sonuç olarak, geçen yıl ABD-Meksika sınırında 37.000'den fazla Çin vatandaşı gözaltına alındı. Bu, iki yıl öncesine göre neredeyse 50 kat artış anlamına geliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir