Londra'daki bir üniversite Filistin yanlısı öğrencilerin taleplerini karşılama sözü verdi

Londra Goldsmiths Üniversitesi yönetimi yaptığı yazılı açıklamada, Filistin yanlısı öğrencilerden oluşan ve bir oturma toplantısı düzenleyen “Filistin Kuyumcuları (G4P)” adlı gruba yönelik elinden gelen en iyi şekilde bir dizi taahhütte bulunacağına söz verdi. Profesör Stuart Hall binasının kütüphanesinde protesto için.

Açıklamada, okulun etik yatırım politikasını gözden geçirmeyi kabul ettiği ve öğrencileri, üniversitenin İsrail bağlantılı şirketlere yaptığı yatırımların kaldırılması gerektiğine dair kanıt sunmaya teşvik ettiği belirtildi.

Açıklamada, üniversitenin Filistinli öğrencilere lisans bursu vereceği ve okuldaki bir konferans odasına İsrail tarafından öldürülen El Cezire televizyonunun emektar Filistinli gazetecisi Şirin Abu Akile'nin adını verme önerisinin destekleneceği belirtildi.

İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarını yaklaşık 6 aydır protesto eden Londra'daki Goldsmiths Üniversitesi'ndeki Filistin yanlısı öğrenciler, yaklaşık 5 haftadır üniversitenin Profesör Stuart Hall binasının kütüphanesinde protesto oturma eylemleri düzenliyor.


Amerikan üniversitelerindeki Filistin protestoları İngiltere'ye de sıçradı

ABD'deki Columbia Üniversitesi'nde başlayan Filistin yanlısı protestolara İngiltere üniversiteleri de katılıyor.

Ülkenin farklı yerlerindeki 10'a yakın üniversiteden öğrenciler kampüslerinin açık alanlarında bir araya gelerek çadırlar kurdular ve başta ABD olmak üzere birçok ülkede Filistin yanlısı öğrenci gruplarına katıldılar.

Üniversite öğrencileri ve personeli, okullarının İsrail'e silah sağlayan şirketlerle işbirliğini durdurmasını, Gazze'de derhal ateşkes çağrılarını desteklemesini ve İsrail'in savaş suçlarını kınamasını talep ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir