Kuzey Makedonya cumhurbaşkanının “Makedonya” söylemi krize neden oldu

Kuzey Makedonya'da 8 Mayıs'ta yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerini kazanan Gordana Siljanovska Davkova, Devlet Seçim Komisyonu'ndan seçim sertifikasını aldı.

12 Mayıs'ta göreve gelen Davkova'nın yemin metninde “Kuzey Makedonya” yerine “Makedonya” adını kullanması uluslararası krize neden oldu.

Yemin töreninde hazır bulunan Yunanistan'ın Üsküp Büyükelçisi Sophia Philippidou, olayı protesto ederek parlamento salonunu terk etti.

“Cumhurbaşkanının bu tutumu anayasaya da ciddi şekilde aykırıdır.”

Yunanistan Dışişleri Bakanlığı da olaya yazılı açıklamayla tepki gösterdi.

İki ülke arasında 2018 yılında imzalanan ve Makedonya'nın adının “Kuzey Makedonya Cumhuriyeti” olarak değiştiren Prespa Anlaşması geri çağrıldı.

“Cumhurbaşkanının bu tutumu, komşu ülkenin uluslararası yükümlülüklerini içeren Anayasa'nın yanı sıra Prespa Anlaşması'nı da ciddi şekilde ihlal etmektedir” denildi.

AB'den de tepki geldi

Avrupa Birliği'nin tepkisi de hızlı oldu.

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen sosyal medya paylaşımında şunları söyledi: “Kuzey Makedonya'nın AB katılım sürecinde başarılı yoluna devam etmesi için bağlayıcı anlaşmalara tam olarak uyması çok önemli.”

Ana muhalefet partisinin adayı olarak seçimlere katılan Davkova, seçildiği takdirde ülkenin yeni adını kullanmayacağını söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir