Kuruyemiş dükkanlarında tatil aktiviteleri – Son Dakika Haberleri

Bayram tatlısının kilogram fiyatı 100 ile 200 lira arasında, paketli çikolatanın fiyatı 110 ile 200 lira arasında, paket çikolatanın fiyatı ise 225 ile 300 lira arasında değişiyor.

Kurutulmuş meyveler arasında bademin kilogramı 425-450 liradan, yer fıstığının kilosu 185-200 liradan, fındık 490-600 liradan, ay çekirdeğinin kilogramı 120 liradan, karışık kuru meyvenin kilogramı 350-400 liradan satılıyor.


“Bademli tatlı ve badem şekerli çeşitleri tercih edilebilir”

Ankara Kuru Kahve ve Kuru Meyve Odası Başkanı Aytaç Sevimli, esnafın tezgahlarında kuru meyvenin yanı sıra çikolata, draje, lokum ve tatlıların da bulunduğunu söyledi.

Bu yıl yılbaşı alışverişlerinde bademli tatlı ve draje çeşitlerine yoğun talep olduğunu belirten Sevimli, “Vatandaşlar yılbaşı tatlılarının yanı sıra fındıklı ve fıstıklı lokum çeşitleri de talep ediyor. Ayrıca karışık kuruyemiş ve çikolatalar da çok tercih ediliyor. Festivallerin vazgeçilmez lezzetleri arasında yer alıyor.” dedi.

Kuruyemiş dükkanlarında tatil etkinliği


“Açık satılan çikolataları önermiyoruz”

Çikolata ve yılbaşı tatlısı çeşitlerinde hammaddeden dolayı fiyat artışları olduğunu belirten Sevimli, şöyle konuştu: “Üreticilere fiyat artışının nedenini sorduğumuzda maliyetlerini haklı çıkarıyorlar. Hammaddeden dolayı fiyat artışları olmasına rağmen, Çok büyük artışlar değil. Vatandaş bütçesine uygun olanı tercih ediyor.” dedi.

Yılbaşı alışverişi yapacaklara tavsiyelerde bulunan Sevimli, “Sağlık açısından açıkta satılan çikolataları satın almanızı önermiyoruz. Vatandaşlar fındık ve çikolata alırken mahalle tüccarlarından ve aile işletmelerinden almalı ve markalı ürünleri tercih etmelidir.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir