Kolombiya, Filistin'in BM'ye tam üyeliğini destekliyor

Kolombiya Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, Dışişleri Bakanı Luis Gilberto Murillo, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde (BMGK) Filistin'deki duruma ilişkin bir konuşma yaptı.

Murillo konuşmasında, Orta Doğu'da barış ve güvenliğin sağlanması için Filistin sorununun “kesinlikle” çözülmesi gerektiğine vurgu yaparak, şöyle konuştu: “Konsey üyesi ülkeler, Gazze Şeridi'ndeki saldırıların durdurulması için defalarca çağrıda bulundu. Şerit ve Batı Şeria'da artan şiddet gözlerimizin önünde insani bir felaket yaşanıyor ve çatışmalar artıyor”.

Murillo, Ortadoğu'da 6 ayı aşkın süredir devam eden şiddetin “kabul edilemez” olduğunu belirterek, şunları söyledi: “Filistin sorununun çözümü için Filistin'in BM'ye tam üye olması gerekiyor. Böyle bir tanınma, Filistin'in yasal haklarını ve siyasetçilerinin haklarını güvence altına alacaktır.” Filistin halkının, Orta “Doğu'nun barış ve istikrarına katkı sağlayacaktır.”

Orta Doğu'da iki devletli çözüme tam desteğin altını çizen Murillo, Kolombiya Devlet Başkanı Gustavo Petro'nun Filistin sorununun çözümü için uluslararası barış konferansı çağrısını yineledi.

Öte yandan Dışişleri Bakanı Murillo'nun Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın Birleşmiş Milletler temsilcisi Ziyad Abu Amr ile de görüşerek Kolombiya'nın Filistin'e desteğini ifade ettiği paylaşıldı.

17 Nisan'da Kolombiya'da yüz yüze görüşen Başkan Petro ve Brezilya Devlet Başkanı Luiz Inacio Lula da Silva da Filistin'in BM'ye tam üyeliğini desteklediklerini açıkladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir