Kırklareli 132 tür göçmen kuşa ev sahipliği yapıyor

Belgesel yapımcısı, Kırklareli Doğa ve Koruma Derneği üyesi ve kuş gözlemcisi Mehmet Hanay, Dünya Göçmen Kuşlar Günü dolayısıyla Kırklareli'nin dünyanın en iyi 7 kuş göç rotası arasında yer aldığını söyledi.

Kırklareli üzerinden binlerce kuşun farklı kıtalara göç ettiğini belirten Hanay, şöyle konuştu: “Kırklareli'de 160'a yakın yerli kuş türü bulunuyor, bunlara ek olarak 55 tür kış göçmeni ve 77 tür yaz göçmeni Kırklareli'ni ziyaret ediyor, 11 kuş türü de Kırklareli'yi kullanıyor. transit olarak, “Kırklareli'nin doğasında ak kuyruklu kartal, akbaba, kara alınlı örümcekkuşu, yılan kartalı, kızıl sırtlı örümcekkuşu gibi türleri görebilirsiniz” dedi.

Kırklareli'nin doğası itibarıyla çok özel olduğunu vurgulayan Hanay, özellikle Istranca ormanlarının kuşlar için önemli bir yaşam alanı olduğunu söyledi.

Küçük akbaba yuvası tespit edildi

Hanay, Mısır akbabası olarak da adlandırılan küçük akbabanın (Neophron percnopterus) yuvasının sadece Trakya'da Kırklareli'de bulunduğunu bildirdi.

Yuvayı geçen yıl tescil ettirdiklerini belirten Hanay, şöyle konuştu: “Bu yuvayı korumaya çalışıyoruz. Geçmişte Kırklareli'de akbabalar daha yoğun olarak bulunuyordu. Şu anda sadece bir çift küçük akbaba yuva yapıyor. Trakya'da Kırklareli'de.” .” değerlendirmesini yaptı.

Hanay, Kırklareli'nde de arı yuvasının bulunduğunu söyledi.

Kuşların Kırklareli'nin zengin doğasında tüm besinleri bulabildiklerini belirten Hanay, göçmen kuşlar için biyolojik çeşitliliğin, ormanların ve doğanın korunması gerektiğini vurguladı.

Göçmen kuşların çoğunun şu sıralar yuvalarını genişletme telaşında olduklarını kaydeden Hanay, “Mümkün olduğunca çevrelerini iyileştirmeye çalışıyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir