KDK'dan ÖSYM'ye engelli öğrencilere daha fazla süre verilmesi önerisi

Kamu Denetçiliği Kurumu'nun (KDK) kararına göre, beyin felci nedeniyle yüzde 76 engelli olan bir öğrenci, parmak hareketlerinde hassas becerilere sahip değil ve kalem tutma gibi ince motor becerileri gerektiren durumlarda akranlarına göre daha yavaş hareket ediyor. , çizim, işlem yapma ve yazma işlemleri yapmak zorunda kalacağı YKS sınavı için kendisine daha fazla süre verilmesini istediğini belirtti.

Yükseköğretim Kurulu'nun (YÖK) 2022 yılında yayınladığı yönetmelikte engelli öğrencilere ek süre verilmesinin planlandığını ancak 2024 yılında yapılan düzenlemeyle bu uygulamanın 2024 yılı başına ertelendiğini belirten öğrenci – 2025 eğitim-öğretim yılında bu yıl gireceği sınavda ek süreden yararlanmak için KDK'ya başvurdu.

Başvuruyu inceleyen KDK, başvuru sahibinin 2024 yılında gireceği sınav için gereken ek süreden bir yıl kaybetmeden yararlanabilmesinin sağlanması için ÖSYM başkanlığına öneride bulundu.


Kararın motivasyonundan

KDK kararında engellilerin her düzeyde eğitim alabilmesi için ek planların yapılması gerektiği belirtiliyor.

Kararda, sınavların adaylara fırsat eşitliği sağlayacak şekilde yapılması gerektiğinin altı çizilirken, engellilerin dezavantajlı durumlarının iyileştirilmesi için getirilen kurallara idare tarafından uyulması gerektiği belirtiliyor.

Kararda, “2025 yılında vatandaşa verilecek ek sürenin, başvuru sahibinin bir yıl kaybetmeden 2024 yılında YKS'ye verilmesi gerekiyor.” ifadelerine yer verildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir