Kazakistan'da sel: 10 eyalette “yerel” olağanüstü hal ilan edildi

Kazakistan, kış mevsiminde yoğun yağışların ardından artan sıcaklıklar nedeniyle ani kar erimesi sonucu oluşan su baskınlarıyla boğuşuyor.

Ülke genelinde barajlar doldu, nehirler taştı. Selden en çok etkilenen batı ve kuzey illerde 3.171 ev sular altında kaldı.

Acil Durumlar Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre su baskınından bugüne kadar 14 bin 589'u çocuk olmak üzere 46 bin 755 kişi sular altında kalan bölgelerden tahliye edildi. Bu kişilerden 2 bin 602'si helikopterle kurtarıldı. Ayrıca 60 bin küçükbaş ve büyükbaş hayvan da tahliye edildi.

Ülkenin batısındaki Atrau ilinin Kulsari kenti, dün gece Cem nehrinin taşması nedeniyle tamamen sular altında kaldı. Yaklaşık 14 bin kişi şehirden tahliye edildi.

Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev sel ile ilgili kamuoyuna seslendi.

Uzun yıllardır benzeri görülmemiş bir doğal afetle karşı karşıya olduklarını söyleyen Tokayev, “Bu sel, ölçeği ve sonuçları itibarıyla son 80 yılın en büyük felaketidir.” Dedi.


10 eyalette olağanüstü hal ilan edildi

Tokayev, kar yağışı nedeniyle meydana gelen su baskınları nedeniyle ülkenin 10 ilinde (Abay, Akmola, Aktobe, Atrau, Batı Kazakistan, Karagandı, Kostanay, Pavlodar, Kuzey Kazakistan ve Ulutau) yerel ölçekte olağanüstü hal ilan edildiğini söyledi. yoğun ve yağışlı bir kışın ardından birdenbire bozuldu ve şöyle dedi: “Durum zor. Ama umutsuzluğa kapılmamalıyız, bu durumu düzelteceğiz.” dedi.

Tokayev, önceliklerinin can kayıplarını önlemek olduğunu, devletin selden etkilenen vatandaşlara gerekli mali destek ve diğer yardımları sağlayacağını söyledi.

Su altında kalan bölgelere daha fazla askeri birliğin gönderileceğini belirten Tokayev, tazminat ödenmesi için çalışmalara başlanması talimatı verdiğini vurguladı.

Tokayev, Başbakan Oljas Bektenov liderliğindeki kabine üyelerinin durum istikrara kavuşuncaya kadar sel kontrol bölgelerindeki çalışmalarına devam edeceğini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir