Kayısı ihracatı hız kesmiyor – Son Dakika Haberleri

Malatya Ticaret Borsası Başkanı Ramazan Özcan, dünya kuru kayısı üretiminin yüzde 85'inin üretildiği ve kent ekonomisinin lokomotifi sayılan Malatya'da depreme rağmen ihracat hedeflerinden sapma yaşanmadığını kaydetti. yeni sezon hedeflerinin 100 bin ton ihracat ve 750 milyon dolar gelir olduğunu açıkladı.

“Ocak-Mart döneminde 19.210 ton ihracat gerçekleşti”

Mart ayında 6 bin 191 adet kuru kayısı ihracatı yapıldığını ve 37 milyon 358 bin dolar gelir elde edildiğini kaydeden Başkan Özcan, şöyle konuştu: “Kuru kayısı ihracatımız yoğun bir şekilde devam ediyor. Mart ayında tüm dünyaya 6 bin 191 ton, 37 milyon dolar ihracat gerçekleştirdik. 358 bin dolar.” Önceki yıllara baktığımızda ihracatta kısmi bir düşüş var. Elbette bunun birçok nedeni var. Gerçekte ise 2024 yılı Ocak-Mart döneminde ilk çeyreği beklendiği gibi toplam 19.210 tonla kapattık. Kayısı ihracatı yaparak 113 milyon 832 bin dolar ciro elde ettik. Bu yılın verileri geçen yılın ilk üç ayına ait ihracat verileriyle paralellik gösteriyor. Bu veri tüm olumsuzluklara rağmen elde edildi. Her şeyden önce şehirdeki insan gücü kaybı ve kapasite sorunları devam ediyor” dedi.

“Yeni sezon hedefimiz 100 bin ton ihracat ve 750 milyon dolar gelir.”

Yeni sezona ilişkin açıklamalarda bulunan Başkan Özcan, “Meyve verme dönemindeyiz. Yakın zamanda tahmini verim çalışmaları başlayacak ve hasat döneminde de işçilik ihtiyacı ciddi anlamda gündeme gelecek. Bir noktada depremin yarattığı olumsuzlukları ortadan kaldırmaya çalışıyoruz Depremin yarattığı olumsuzlukları ortadan kaldırmaya çalışıyoruz Göç nedeniyle kaybettiğimiz iş gücünü, kentteki yaşam belirtilerini, özellikle de ticari aksları telafi etmeye çalışıyoruz. Pazarın merkezini arayın, bunların bir an önce toparlanması gerekiyor. Tüm bu olumsuzluklara rağmen dünya genelinde ihracatımız devam ediyor, bu yıl 100 bin tonluk ihracatla 500 milyon dolarlık gelir hedefini aştık.” Tonlarca ihracatla 750 milyon dolar gelir elde etme hedefiyle yolumuza devam ediyoruz. Önümüzde 3 aylık bir süreç var. 1 Ağustos 2023'te başlayan dönem 31 Temmuz 2024'te tamamlanacak. dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir