Japon sağlık çalışanları Google'a dava açtı

Japonya'da aralarında doktor ve diş hekimlerinin de bulunduğu 63 sağlık kuruluşu, “Google Haritalar'da yazılan asılsız olumsuz yorumların işletmelerine zarar verdiği” gerekçesiyle dava açtı.

Tokyo Bölge Mahkemesinde Google aleyhine açılan davada şikayetçi, doktor-hasta gizliliği nedeniyle “asılsız yorumlara itiraz etmediklerini” ancak Google'ın gerekli önlemi almadığını söyledi.

Başkent Tokyo'da bir klinik işleten şikayetçi doktorlardan biri yaptığı açıklamada, “Birçok sağlık kuruluşunun faaliyetleri iftira, hakaret ve gerçek dışı mesajlarla sekteye uğradı.”

Şikayetçi avukat Nakazawa Yuiçi ise yaptığı açıklamada, çalışanların dezavantajlı durumunu göz önünde bulundurarak “Google'ın sorumluluk almamasının doğru olmadığını” savundu.

Davada 1,4 milyon yen (9.000 $) tutarında tazminat talep ediliyor.

“Google Haritalar” uygulamasında kullanıcılar, işletmeler ve bu işletmelerden aldıkları hizmetlerle ilgili yorumları özgürce paylaşabiliyor ve 1'den 5'e kadar puanlayabiliyor.

Uygulamada, açılış saatleri ve yerleri de dahil olmak üzere diğer bilgiler de kamuya açıklanmaktadır.

Ulusal medya, Google'ın yanlış bilgileri ve yanlış anlamaları azaltmaya çalıştığını ancak bireysel vakalar hakkında yorum yapmayı reddettiğini bildirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir