İzmir Kültür Sanat Fabrikası 1 yaşına giriyor! – SANAT VE KÜLTÜR

Geçmişi 19. yüzyılın sonlarına dayanan ve pek çok İzmirlinin hafızasında derin izler bırakan Alsancak Tekel fabrikası, İzmir'de kültürün, sanatın ve yaşamın yeni adresi İzmir Kültür Sanat Fabrikası olarak doğdu. aslına uygun restorasyon, yenileme ve yeniden yapım işleri. Kısa sürede şehrin yeni cazibe merkezi haline gelen İzmir Kültür Sanat Fabrikası 1 yaşına giriyor!

Yaklaşık 140 yıllık geçmişiyle şehrin sanayi mirasının önemli unsurlarından birini temsil eden fabrika, şehrin ve bölgenin tarihini ve sanatsal hafızasını ön plana çıkaran müzeleri, kütüphaneleriyle her yıl bir yıl önce açıldı. zengin kaynak koleksiyonu, kültür sanat atölyeleri ve açık hava etkinliklerine uygun geniş peyzaj alanıyla bilginin kapılarını aralıyor. Her yaştan kullanıcıya çeşitli kullanım olanakları sunan bir kültür ve sanat merkezine dönüştürüldü.

Sabah 7'den akşam 70'e kadar herkesin buluşma noktası

Çocuklardan gençlere, üniversite öğrencilerinden akademisyenlere kadar her yaştan ziyaretçinin buluşma noktası olan İzmir Kültür Sanat Fabrikası, kentin kültürel yaşamına ve sanatına yön verecek yeni nesil bir mekan olarak tasarlandı.

Gazeteciler ziyaret edildi

Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın yoğun çalışmalarıyla hayata geçirilen İzmir Kültür Sanat Fabrikası, Müdür Yardımcısı Onur Özcan ve İzmir İl Kültür ve Turizm Müdürü VF Kerem Çevik, fuarı ziyaret eden İzmirli gazetecilerle buluştu. alan.

İzmir'in en önemli noktasında şehrin kültür ve sanat yaşamının nabzını tutan merkez için birlikte çalıştıklarını söyleyen Özcan ve Çevik, geçtiğimiz yıla ilişkin detaylı bilgiler verdi.

Özcan”İzmir Kültür Sanat Fabrikası; Arkeoloji ve Etnografya Müzesi, İzmir Resim ve Heykel Müzesi, Atatürk İhtisas Kütüphanesi, Alsancak Halk Kütüphanesi, Türk Dünyası Dans ve Müzik Topluluğu, Türk Dünyası Kupası İhtisas Kütüphanesi ile şehrin kültür ve sanat hayatına yön verecek. , sanatsal ve eğitici atölyeler, sergi alanları ve geniş bir peyzaj alanı. Yeni nesil kültür ve sanat merkezi olarak hizmet veriyor.

Burası açıldığı günden bu yana İzmirlilerin yeni buluşma noktası, çekim ve cazibe merkezi haline geldi. “Kısa sürede elde edilen bu başarı bizi çok mutlu ediyor” dedi.

Tekel Odası İzmirlilere nostalji yaşatıyor

Yönetmen V. “Özcan, İzmir Kültür Sanat Fabrikası'nda ayrıca Tekel fabrikası çalışanlarının ve emeklilerinin bağışladığı bazı malzemeler de bulunuyor. Bir 'tekel hafıza odası' yaratarak bunları açığa çıkarıyoruz. Özellikle Tekel fabrikasına gelen emekli ziyaretçilerimiz büyük ilgi gösteriyor” dedi.

İzmir İl Kültür ve Turizm Müdürü VF Kerem Çevik, şunları söyledi: Her yaştan ziyaretçiyi kültür ve sanatla buluşturuyor. Müze ve kütüphanelerin yanı sıra çocuklara yönelik konserler, opera, tiyatro, resitaller, kukla atölyeleri gibi çok sayıda kaliteli etkinlik gerçekleştiriliyor. Geniş peyzaj alanı, ziyaretçilerimizin şehrin çılgın akışında nefes almalarına olanak tanıyan dinlenme alanları yaratmaktadır.

Türkiye'de gördüğümüz en nitelikli müze mekanlarından biri diyebiliriz. İzmir turizmi için çok önemli bir bölge. “Şehrin kültürel ve turizm gelişimi için birlikte çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

gazeteciler Arkeoloji ve Etnografya Müzesi'ni ziyaret ettik. Gazeteciler, Atatürk İhtisas Kütüphanesi ile sanat ve eğitim laboratuvarlarını gezerek, birlikte çok sayıda hatıra fotoğrafı çektirdi.

Kaynak: (guzelhaber.net) Güzel Haber Masası

—–Sponsorlu Bağlantılar—–

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir