İtalya'da hidroelektrik santralinde patlama: 4 kişi öldü

ANSA'nın haberine göre, saat 19.00 sıralarında Emilia Romagna ile Toskana sınırındaki Apenninler'deki Suviana Gölü üzerinde yer alan enerji şirketi Enel'e ait hidroelektrik santralinde patlama meydana geldi. öğleden sonra yerel saatle öğleden sonra 3 civarında.

Bologna Valiliği'nin verdiği bilgilerde tesiste çalışan 4 kişinin hayatını kaybettiği, 5 kişinin de yaralandığı belirtilirken, mağdur sayısının ise 3 olduğu belirtildi.

Basına yansıyan ilgili haberlerde, santralin su seviyesinin altında bir noktada meydana gelen patlamanın ardından santralde yangın çıktığı, itfaiye ekiplerinin alevlere müdahale etmekte zorlandığı kaydedildi. özellikle transformatörlerin bulunduğu 9. katta.

Santralden sorumlu enerji şirketi Enel'in, patlamanın neden ve nasıl meydana geldiğine ilişkin soruşturma başlattığı iddia edildi.


“Patlamayla ilgili korkunç haberi endişeyle takip ediyorum.”

İtalya Başbakanı Giorgia Meloni, Platform X'teki paylaşımında şu ifadeleri kullandı:


“Suviana rezervuarında bir hidroelektrik santralinde meydana gelen patlamaya ilişkin korkunç haberi endişeyle takip ediyorum. Kazada yaralanan ve ölenlerin ailelerine kişisel ve hükümet olarak yakınlığımı ifade ediyorum. İtfaiyeye ve kurtarma ekiplerine teşekkür ediyorum. Kazaya anında müdahale eden ekipler ve arama kurtarma çalışmalarına katılanlar oldu.”

Suviana Gölü'nün 1920'li yıllarda elektrik üretmek amacıyla inşa edilen yapay bir havza olduğu ve daha sonra turistik bir cazibe noktasına dönüştürüldüğü belirtildi.

Patlamanın meydana geldiği hidroelektrik santralinin yanı sıra gölde “Bargi” adı verilen bir hidroelektrik santralinin daha bulunduğu kaydedildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir