İstanbul'a yapay zeka lisesi kurulacak

Teknopark İstanbul'da düzenlenen çalıştayın açılışında konuşan İstanbul Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Hüseyin Aydın, hayata geçirilmesi planlanan lisenin Türkiye'nin ilk yapay zeka lisesi olacağını söyledi.

Günlük yaşamın birçok alanında kullanılmaya başlanan yapay zekanın etki alanının her geçen gün genişlediğini vurgulayan Aydın, bilgisayardan medyaya, sanayiden eğitime kadar birçok alanda kullanılan yapay zekanın, geleceğin en önemli sektörlerinden biridir.

Aydın, şöyle konuştu: “Hedefimiz, geleceğin bilimsel ve teknolojik gelişmelerine şimdiden hazırladığımız gençlerimizin, küresel ölçekte diğer ülkelerle bilimsel ve teknolojik rekabette ülkemizi lider konuma getirmektir. yapay zeka lisesi olarak bu alanda nitelikli ve eğitime dayalı girişimlerde bulunacağız.' dedi.


Gençler yapay zeka alanında iyi eğitilmeli

Teknopark İstanbul yönetim kurulu üyesi Mehmet Akif Özyurt da yapay zeka alanlarının tüm alt dallarında eğitim veren bir okul formatının oluşturulmasının önemine vurgu yaparak, ülke gençliğinin yapay zeka alanında çok iyi yetiştirilmesi gerektiğini söyledi. önemli fırsatlar, kolaylıklar, tehditler ve tehlikeler sunmaktadır.

Özyurt, şunları söyledi: “Teknopark İstanbul olarak, Türkiye'nin ilk yapay zeka lisesinin oluşturulması için siber güvenlik alanında üretim yapan Teknopark İstanbul Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde elde ettiğimiz bilgileri sizlere sunmaya hazırız.” dedi.

İstinye Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri Bölüm Başkanı ve Yapay Zeka Politikaları Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Şebnem Özdemir, yapay zeka konusundaki yanılgıların temelinde robotların insanların işlerini elinden alacağı düşüncesinin yattığını söyledi.


Derin oyuna karşı savunma ve hücum hattı

Özdemir, yapay zekanın yarattığı deepfake'lerin yol açabileceği tehlikelere de dikkat çekti. Özellikle yapay zekayla donatılmış son dönem üreticilerin ürettiği ürünlerin uzmanlar tarafından ayırt edilemediğini vurgulayan Özdemir, şu uyarıda bulundu:

“Uzmanlar tarafından ayırt edilemiyorsa burada bir savunma hattı ve aynı zamanda saldırı hattı oluşturmak gerekiyor. Çıkarılacak bir ders varsa o da bilgisayar destekli manipülasyon olmalıdır. Çünkü ne olabilir? Derin kurguyla üretilebilecek içeriklerle yapılan işler, bütün bir toplumu kaosa sürükleyebilir. Bizi sınırlayan tek şey ahlakımız ve vicdanımızdır.” “Dolayısıyla bu çocuklara güzel ahlak, ahlak ve vicdan öğretilmelidir. Bu çocuklara nükleer enerji öğretilmelidir. Akıllarını kullansınlar ki, onlara emanet ettiğinizi önce ülkelerinin, sonra da milletin iyiliği için kullansınlar. insanlık”.

Çalıştayda akademisyenler, bilgisayar bilimleri öğretmenleri ve sektör temsilcileri yapay zeka konusunda lise içeriklerinin geliştirilmesi, müfredatın tasarlanması ve hangi derslerin okutulacağının planlanması gibi konularda görüşlerini dile getirdi.

Çalıştay sonuçlarının Milli Eğitim Bakanlığı'na sunulacağı, onaylanması halinde tercih rehberi doğrultusunda bu yıl Teknopark İstanbul yerleşkesi bünyesinde Yapay Zeka Yüksek Okulu'nun kurulmasının planlandığı bildirildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir