“İsrail'in uluslararası hukuku ihlal eden uygulamalarına karşı birleşelim”

Bolat, İslam İşbirliği Teşkilatı (TPS-OIC) Üye Ülkeleri Arasında Tercihli Ticaret Sistemi Ticaret Müzakereleri Komitesi'nin 3. bakanlar düzeyindeki toplantısında kapanış konuşmasında toplantının içeriği hakkında bilgi verdi.

Türkiye'nin İstanbul'da çok önemli bir toplantıya ev sahipliği yaptığını hatırlatan Bolat, etkinlik çerçevesinde İİT üyesi ülkelerin bir araya geldiğini hatırlattı.

Bolat, “Örgüt bünyesinde yaptığımız toplantılarda, İsrail'in Filistin halkına, gençlerine, yaşlılarına, kadın ve çocuklarına karşı gerçekleştirdiği katliamları en güçlü şekilde kınadık; tüm üye ülkeler gibi, tüm dünyaya teröre karşı birleşme çağrısında bulunduk. İsrail'in uluslararası hukuku ve insan haklarını ihlal eden politikaları ve uygulamaları.” Bir an önce ve koşulsuz kalıcı ateşkesin sağlanması ve Gazze'ye yardımların bir an önce başlatılması ve kesintisiz devam etmesi en büyük arzumuzdur.” dedi.

Bolat, TPS-OIC Ticaret Müzakereleri Komitesi çerçevesinde üst düzey memurlar ve bakanlar düzeyinde gerçekleştirilen toplantılarda çok sayıda üst düzey temsilci, bakan ve bakan yardımcısının hazır bulunduğunu bildirerek, katılımcı ülkelere teşekkür etti.


“Yeni fırsatları ortaya çıkarmakta son derece kararlıyız”

Bolat, 17 yıl aradan sonra gerçekleştirilen iki günlük toplantının, katılımcı ülkelerle ticari iş birliği konularında önemli istişarelerin yapılmasına vesile olduğunu vurgulayarak, şöyle konuştu:


Toplantı kapsamında Türkiye, mevcut tercihli ticaret sisteminin mal ticaretine yönelik kapsamının genişletilmesinin yanı sıra, örgütün ticaret gündemine ilişkin beklentilerini üye ülkelerin dikkatine sunma fırsatı buldu. İslam ülkeleri arasında 'ticaretin kolaylaştırılması' ve 'yatırım ve hizmetlerin kolaylaştırılması' başlıkları altında yeni bir müzakere turunun başlatılması gerekiyor.” Önümüzdeki dönemde diğer üyelerle birlikte alınabilecek tedbirlere karar vereceğiz. Bu bağlamda hem Ticari Müzakere Komitesi bünyesinde hem de uluslararası kuruluşlarla iş birliği içerisinde yoğun bir çalışma dönemi bizi bekliyor. Amacımız İslam dünyasının hak ve çıkarlarını korumak, üye ülkeler arasında ticaret dahil birçok alanda işbirliği ve dayanışmayı güçlendirmek, İslam İşbirliği Teşkilatı'nın temel hedefleridir. Son 5 yılda İslam İşbirliği Teşkilatı ülkeleri arasındaki ticaret yüzde 20 civarında seyretti. Ancak dünya nüfusunun dörtte birini oluşturan bu ülkelerde bu oran potansiyelin çok altında kalıyor. İslam İşbirliği Teşkilatı ülkeleri arasındaki ticaretin 2025 yılına kadar %25'e çıkarılması uzun zamandır gündemdeydi. Bu iddialı hedefe ulaşmak için somut adımlar atmalı ve elimizdeki fırsatlardan en iyi şekilde yararlanmalıyız. Bu amaçla Türkiye olarak yeni fırsatları ortaya çıkarmakta son derece kararlıyız.”


“İİT küresel ticarette öncü rol oynamaya devam edecek”

Bakan Ömer Bolat, 1 Temmuz 2022'de yürürlüğe giren İslam İşbirliği Teşkilatı Tercihli Ticaret Anlaşması'nın şu anda ticaret gündeminin en önemli araçlarından biri olduğunu söyledi.

Katılımcı bakanların, anlaşmayı henüz uygulamayan ülkelerin de bu sisteme dahil olması yönünde çağrıda bulunduğunu belirten Bolat, şöyle konuştu: “Alacağımız kararlar ve gerçekleştireceğimiz toplantılarla İKT, küresel ölçekte öncü rol planına sahip olmaya devam edecektir. ticaret ve iş birliğini farklı boyutlara taşıyacaktır.” dedi.

Bakan Bolat'ın konuşmasının ardından ev sahibi ülke bakanları da toplantının içeriğini değerlendirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir