İsrail'in Gazze ve Refah'a yönelik saldırıları 240'ıncı gününde devam ediyor

Filistin'in resmi haber ajansı WAFA'nın haberine göre İsrail savaş uçakları ve topçuları, saldırıların 240'ıncı gününde de Gazze ve Refah kentlerine saldırılarını aralıksız sürdürdü.

Gazze şehrinin Daraj ilçesine bağlı Sahat el-Şevva bölgesinde el-Balda el-Kadime İsrail savaş uçakları tarafından vurulurken, şehrin güneyindeki Sabra ilçesindeki üniversitenin çevresi de top atışlarıyla vuruldu. Saldırıların hedef aldığı evlerde hayatını kaybeden ve yaralananlar oldu.

İsrail savaş uçaklarının Brezilya'nın Refah şehrinin mahallesine düzenlediği saldırının ardından çok sayıda ev yıkıldı, çok sayıda kişi de yaralandı.

Nusayrat mülteci kampının kuzeyindeki Zeytun mahallesi ile Zehra ve Migraka kasabaları uzun süredir İsrail topçusu tarafından vuruluyor.

İsrail işgal güçleri, Refah şehrinin batısını top atışlarıyla bombalarken, ses ve sis bombaları da kullandı.


7 Ekim'den sonra İsrail'in Gazze'yi işgal etmesi

Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin El Kassam Tugayları, 7 Ekim 2023'te “Filistinlilere ve Mescid-i Aksa başta olmak üzere kutsal değerlere yönelik devam eden ihlallere yanıt verme” motivasyonuyla İsrail'e karşı kapsamlı bir saldırı başlattı. “

İsrail, 7 Ekim saldırılarında 1.200 İsraillinin öldüğünü, 5.132 kişinin yaralandığını açıkladı.

İsrail'in 7 Ekim'den bu yana Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılarda en az 15 bin 328'i çocuk ve 10 bin 171'i kadın olmak üzere 36 bin 379 Filistinli öldürüldü, 82 bin 407 kişi de yaralandı.

Enkaz altında hâlâ binlerce kişinin öldüğü söylenirken sivil altyapı da tahrip ediliyor, insanların sığındığı hastaneler ve eğitim kurumları hedef alınıyor.

İsrail ordusu, Gazze Şeridi'ne yönelik saldırıların başladığı 7 Ekim'den bu yana 293'ü kara işgali sürecinde olan 644 askerinin öldüğünü açıkladı.

Çatışmada 24 Kasım 2023'te 4 gün süren ve daha sonra 3 gün daha uzatılan “insani duraklama” sırasında 81 İsrailli ve 240 Filistinli tutuklu karşılıklı olarak serbest bırakıldı. Öte yandan İsrail binlerce Filistinliyi gözaltına almaya ve hapsetmeye devam ediyor.
​​​​​​​
İşgal altındaki Batı Şeria ve Doğu Kudüs'te, 7 Ekim 2023'ten bu yana Filistin topraklarını gasp eden İsrail askerlerinin ve İsraillilerin saldırılarında 520 Filistinli hayatını kaybetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir