“İsrail yeni ateşkes teklifinde bulundu”

ABD Başkanı Biden, Beyaz Saray'da düzenlenen basın toplantısında Gazze'deki son duruma ve İsrail'in ateşkes müzakerelerine ilişkin yeni önerisine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Biden, İsrail'in 3 aşamadan oluşan yeni bir ateşkes teklifi sunduğunu ve ilk aşamada İsrail'in Gazze yerleşimlerinden çekilmesini ve 6 yıllık ateşkes dönemi haftalarında tarafların elinde bulunan rehinelerin bir kısmının serbest bırakılmasını öngördüğünü söyledi.

“Yeni taslak 3 aşamadan oluşuyor”

“Yeni taslak 3 aşamadan oluşuyor ve ilk aşama 6 hafta sürüyor; İsrail güçlerinin Gazze'deki yerleşimlerden tamamen çekilmesini içeriyor.” Biden, aynı dönemde başta yaşlılar ve kadınlar olmak üzere rehineleri serbest bırakmayı ve Gazze'ye insani yardımı artırmayı planladığını söyledi.

Biden, Katar aracılığıyla Hamas'a iletilen öneriye ilişkin şunları söyledi: “Bu ilk 6 haftalık aşamada İsrail ve Hamas, ikinci aşamaya geçiş, yani çatışmanın kesin olarak durdurulması konusunda müzakereleri yürütecek. İkinci aşamada ise İsrail ile Hamas arasında müzakereler yürütülecek.” Hayatta kalan erkek askerler de dahil olmak üzere geri kalan rehineler serbest bırakılacak ve İsrail Gazze'yi terk edecek.” “Geçici ateşkes (ilk aşamada) düşmanlıkların kalıcı olarak durdurulmasına dönüşecek.” dedi.

“Bu fırsatı kaçıramayız”

İkinci aşamada tarafların anlaşmaya varması ve ateşkesin kalıcı hale gelmesi durumunda üçüncü aşamanın başlayacağını kaydeden Biden, bu son aşamada Gazze'nin yeniden inşa sürecinin gündeme geleceğini ve ölü rehinelerin ortada kaldığını ifade etti. Tarafların elleri teslim edilecektir.

Konuşmasında İsrail'e seslenen Biden, “Bir adım geri çekilip bu fırsat kaçırılırsa ne olacağını düşünmenizi istiyorum. Bu fırsatı kaçıramayız.” İsrail'in “mutlak zafer” gibi bir yaklaşımla kendi güvenliğini garanti edemeyeceğinin altını çizdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir