İsrail TV: Savaş Kabinesi İran Saldırısına Yanıt Vermeye Karar Verdi

İsrail televizyonu Kanal 12, herhangi bir kaynak belirtmeden, Tel Aviv yönetiminin İran'ın hava saldırısına verilecek yanıta karar verdiğini bildirdi.

Haberde, Savaş Kabinesi'nin İran'ın saldırısına “açık ve etkili” yanıt verme kararı aldığı belirtilirken, İsrail'in tepkisinin “İran ölçeğinde bir saldırının duyarsız kalmayacağı” mesajını vermek amaçlı olduğu vurgulandı.

Habere göre, İsrail'in İran'a vereceği “tepkinin” bölgesel bir savaşa veya İran saldırısına karşı yardım eden koalisyonun dağılmasına yol açmasını istemediği ve İsrail'in eylemlerini ABD ile koordine etmeyi planladığı belirtiliyor. .

Haberde, Savaş Kabinesi'nin yarın yeniden toplanacağı duyuruldu.

Kanal 12 daha önceki bir raporunda, İran'ın saldırısına yanıt olarak Savaş Kabinesi toplantısında çeşitli seçeneklerin tartışıldığını ve bu seçeneklerin her birinin “İran'a karşı acı verici bir misilleme” olduğunu belirtmişti.


İran-İsrail gerilimi

İsrail, 1 Nisan'da Şam'daki İran konsolosluğu binasına hava saldırısı düzenledi ve saldırıda İran Devrim Muhafızları Ordusu'ndan 2'si general olmak üzere 7 kişi hayatını kaybetti.

İran, İsrail konsolosluğuna yapılan saldırının kendi topraklarına saldırı anlamına geldiğini ve misilleme yapacağını açıklamıştı.

İsrail ayrıca İran'ın saldırılarına karşılık vereceğini söyledi.

İran, 13 Nisan'da yüzlerce kamikaze insansız hava aracı, balistik ve seyir füzeleriyle İsrail'e saldırı düzenledi ve bazı askeri hedeflerin vurulduğunu duyurdu.

İsrail, saldırıların çoğunun hava savunma sistemleri tarafından engellendiğini ancak bir füzenin güneydeki bir askeri üsse isabet ettiğini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir