İsrail polisine göre Refah'taki operasyon iki hafta içinde sona erecek

İsrail devlet televizyonu KAN'da yer alan, ismi açıklanmayan yetkililerden gelen haberlerde, Refah'taki askeri operasyonun 2, en kötü senaryoda ise birkaç hafta içinde sona ereceği belirtildi.

Haberde, operasyon bitmeden anlaşmaya varılamaması halinde atılacak adımların siyasiler tarafından belirleneceği belirtiliyor.

Haberde, Gazze'de savaşın ikinci aşamasının sona yaklaştığı vurgulanarak, yeni adımların atılması gerektiği, aksi takdirde askeri operasyonun başarıdan başarısızlığa dönüşeceği uyarısı yapıldı.

Haberde, “Gazze'de hâlâ tutukluların olduğu ve Hamas'ın alternatifinin yaratılamayacağı” belirtilerek, ikinci aşama tamamlanmadan bölgesel bir siyasi plana ihtiyaç olduğu savunuldu.

İsrail'in, ordunun Gazze'deki faaliyetlerine son vermesi durumunda dahi, İsrail'in (kuzey ile güneyi ayıran) Netzarim koridoru, Philadelphia koridoru ve Refah sınır kapısı üzerindeki kontrolünü sürdüreceği bildiriliyor.

Kanal 12 Televizyonu'nun dünkü haberinde, İsrail ordusunun Refah'taki askeri operasyonun bir an önce sonlandırılıp Lübnan sınırında yeni bir operasyon başlatılmasını önerdiği belirtildi.

Sınır kapısı 7 Mayıs'tan bu yana kapalı

İsrail ordusu 6 Mayıs'ta yaptığı açıklamada, zorla yerinden edilen Filistinlilerin sığındığı Refah'ın doğusundaki bazı mahallelerin boşaltılması gerektiği uyarısında bulundu.

Daha sonra 7 Mayıs'ta İsrail ordusu Gazze'nin Refah bölgesine kara saldırısı düzenleyerek Mısır sınırının Gazze tarafını ele geçirdiğini duyurdu.

Refah sınır kapısı, İsrail'in bölgeyi işgalinin başladığı 7 Mayıs'tan bu yana kapalı.

Gazze Şeridi'nde İsrail dışında dış dünyaya açılan tek sınır kapısı olan Refah sınırının kapatılması, gıda sıkıntısı çeken Gazze'ye insani yardım akışını önemli ölçüde etkiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir