İsrail: Hamas'la tutuklu değişimi görüşmeleri önümüzdeki hafta devam edecek

İsrail'in resmi televizyonu KAN'ın yayınladığı haberde, Mossad yöneticisi David Barnea'nın Paris'teki görüşmelerinin ardından İsrail'e döndüğü öğrenildi.

Barnea'nın, İsrail müzakere heyeti tarafından hazırlanan yeni mahkum değişim anlaşması teklifini Paris'teki toplantıda ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) Direktörü William Burns ve Katar Dışişleri Bakanı Muhammed bin Abdurrahman Al Thani'ye sunduğu bildirildi.

Görüşmenin ardından İsrail'in, esir değişimi ve ateşkesle ilgili müzakerelerin önümüzdeki hafta devam edeceğini açıkladığı bildirildi.

Katar, Hamas ve ABD ise konu hakkında henüz yorum yapmadı.

İsrail devlet televizyonu KAN, İsrail, ABD ve Katar'dan yetkililerin dün Fransa'nın başkenti Paris'te İsrail ile Hamas arasındaki ateşkes müzakerelerinin yeniden başlatılması ve taraflar arasında esir değişimi konusunu görüşmek üzere bir araya geldiğini duyurdu.

Mossad direktörü David Barnea'nın, Tel Aviv yönetimi ile Hamas arasındaki esir takası görüşmelerini canlandırmak amacıyla CIA direktörü William Burns ve Katar Dışişleri Bakanı Muhammed bin Abdurrahman Al Thani ile Paris'te bir araya geldiği kaydedildi.

Haberde Barnea, Burns ve Al Thani'nin Paris'teki toplantılar sırasında “İsrail ile Hamas arasında yenilenmiş bir mahkum değişim anlaşmasının desteklenmesi için görüşmelerin ana hatlarını formüle etmek” için çalışacakları belirtiliyor.

İsrail Savaş Kabinesi'nin 22 Mayıs'ta yaptığı 5 saatlik toplantıda, müzakere ekibine Gazze Şeridi'nde ateşkes sağlanması ve esir değişimi anlaşması yapılması için müzakerelere devam edilmesi talimatını verdiği bildirildi.

Hamas ateşkes teklifini onayladı

Hamas hareketinin siyasi büro başkanı İsmail Haniyeh, 6 Mayıs'ta Katar ve Mısır'a Gazze Şeridi'nde ateşkes önerilerini onayladığını bildirdi.

Hamas'ın Katar ve Mısır'ın öne sürdüğü “ateşkes önerilerini” onayladığını açıklamasının ardından İsrail savaş kabinesi Refah'a yönelik saldırıları sürdürme kararı aldı.

İsrail ordusu, 6 Mayıs'ta yaptığı açıklamada, zorla yerinden edilen Filistinlilerin sığındığı Refah'ın doğusundaki bazı mahallelerin boşaltılması çağrısında bulunmuş ve 7 Mayıs sabahı Gazze'nin Refah bölgesine kara saldırısı başlattığını duyurmuştu. Mısır sınır kapısının Gazze tarafını ele geçirmişti.

İsrail'in 7 Ekim'den bu yana Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılarda en az 15.103'ü çocuk ve 9.849'u kadın olmak üzere 35.903 Filistinli öldürüldü, 80.420 kişi de yaralandı.

Enkaz altında hâlâ binlerce kişinin öldüğü söylenirken sivil altyapı da yok ediliyor, insanların sığındığı hastaneler ve eğitim kurumları hedef alınıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir