İsrail, Gazze'nin kuzeyindeki Cibaliya'da 15 gündür saldırılarını sürdürüyor.

İsrail askerleri, 12 Mayıs'ta başlayan Cibaliya kenti ve çevredeki kara saldırılarını on beşinci gününde sürdürüyor.

Sağlık kaynaklarından alınan bilgiye göre, İsrail uçaklarının Cibaliya bölgesindeki Filistin bölgesine düzenlediği hava saldırısı sonucu hayatını kaybeden ve yaralanan 3 kişi, Gazze'deki El-Ehli Baptist Hastanesi'ne kaldırıldı.

İsrail'in “Hulle” ailesinin evine düzenlediği saldırıda aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu en az 12 kişi hayatını kaybetti.

Sivil koruma ekipleri, çöken evin enkazında hayatta kalan veya kaybolanlar için arama kurtarma çalışmalarını sürdürüyor.

Cibaliya'da da İHH'nın yaptırdığı Necmeddin Erbakan okulunun çevresindeki eve düzenlenen saldırıda 3 Filistinli hayatını kaybetti, bazıları da yaralandı.

İsrail sivillerin yaşadığı evleri hedef alıyor

Bölgedeki saldırıların ardından yüzlerce Filistinli evlerini terk ederek kabul merkezlerine sığındı.

Askerler Cibaliya'da çok sayıda evi havaya uçurdu. Saldırıların ardından sivil koruma ve sağlık ekiplerinin bölgeye ulaşması zor olduğundan ölü sayısı henüz belirlenemiyor.

İsrail ordusu ayrıca birçok Filistinlinin evini kasten ateşe verdi.

Sivil Koruma Birimi sözcüsü Mahmud Basal, AA muhabirine yaptığı açıklamada, İsrail ordusunun kara saldırıları başladığından bu yana sivillerin yaşadığı evleri hedef almaya devam ettiğini söyledi.

Hamas hareketinin silahlı kanadı İzzeddin El Kassam Tugayları Sözcüsü Ebu Ubeyde, bugün yaptığı açıklamada, 2012'de gerçekleştirilen operasyonda pusuya düşen İsrail askerleri arasında yeni esirler aldığını duyurdu. Cibaliya mülteci kampı. Alan.

Öte yandan İsrail ordu sözcüsü Daniey Hagari, sosyal medya platformu X'e yaptığı açıklamada, askerlerin esir alındığı iddiasının doğru olmadığını söyledi.

12 Mayıs'ta İsrail ordusu Cibaliya mülteci kampına ve çevredeki bölgelere kara saldırıları düzenledi. İsrail ordusunun 15 Mayıs'ta yoğun direnişle karşılaşmasının ardından kara operasyonunun genişletildiği açıklandı.

7 Ekim'den sonra İsrail'in Gazze'yi işgal etmesi

Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin El Kassam Tugayları, 7 Ekim 2023'te “Filistinlilere ve Mescid-i Aksa başta olmak üzere kutsal değerlere yönelik devam eden ihlallere yanıt verme” motivasyonuyla İsrail'e karşı kapsamlı bir saldırı başlattı. .”

İsrail, 7 Ekim saldırılarında 1.200 İsraillinin öldüğünü, 5.132 kişinin de yaralandığını açıkladı.

İsrail'in 7 Ekim'den bu yana Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılarda en az 15 bin 239'u çocuk, 10,93'ü kadın olmak üzere 35 bin 984 Filistinli öldürüldü, 80 bin 643 kişi de yaralandı.

Enkaz altında hâlâ binlerce kişinin öldüğü söylenirken sivil altyapı da tahrip ediliyor, insanların sığındığı hastaneler ve eğitim kurumları hedef alınıyor.

İsrail ordusu, Gazze Şeridi'ne yönelik saldırıların başladığı 7 Ekim'den bu yana 285'i kara işgali sürecinde olan 634 askerinin öldüğünü açıkladı.

Çatışmada 24 Kasım 2023'te 4 gün süren ve daha sonra 3 gün daha uzatılan “insani duraklama” sırasında 81 İsrailli ve 240 Filistinli mahkum karşılıklı olarak serbest bırakıldı. Öte yandan İsrail binlerce Filistinliyi gözaltına almaya ve hapsetmeye devam ediyor.

İşgal altındaki Batı Şeria ve Doğu Kudüs'te Filistin topraklarını gasp eden İsrail askerlerinin ve İsraillilerin saldırılarında 7 Ekim 2023'ten bu yana 518 Filistinli hayatını kaybetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir