“İran'ın saldırısına karşı tüm seçenekler değerlendiriliyor”

Herzog, dün akşam İran'ın hava saldırılarına ilişkin İngiliz televizyonu Sky News'e açıklamalarda bulundu.

İran'ın İsrail'e saldırısını “savaş ilanı” olarak nitelendiren Herzog, “ılımlı oldukları için tüm seçenekleri değerlendiriyorlar, (İran'la yaşanan çatışmanın) yansımalarını biliyorlar ve ortaklarıyla görüşmelerde bulunuyorlar” dedi.

İsrail'in “barış yanlısı” olduğunu savunan Herzog, şunları söyledi: “İsrail'in kuruluşundan bu yana bu bölgede aradığı son şey savaşa girmektir.”

İsrail için öncelikli konunun Gazze'deki mahkumların serbest bırakılması olduğunu belirten Herzog, “birçok geçiş kapısını açarak büyük miktarda yardımın paraşütle Gazze'ye atılmasını sağladıklarını” söyledi.


İran-İsrail gerilimi

İsrail, 1 Nisan'da Şam'daki İran konsolosluğu binasına hava saldırısı düzenledi ve saldırıda İran Devrim Muhafızları Ordusu'ndan 2'si general olmak üzere toplam 7 kişi hayatını kaybetti.

İran, İsrail konsolosluğuna yapılan saldırının kendi ülkesi topraklarına saldırı anlamına geldiğini ve misilleme yapacaklarını açıklarken, İsrail de İran'ın saldırılarına karşılık vereceğini duyurdu.

İran, dün yüzlerce kamikaze insansız hava aracı, balistik ve seyir füzeleriyle İsrail'e saldırı düzenledi ve bazı askeri hedeflerin vurulduğunu duyurdu.

İsrail, saldırıların çoğunun hava savunma sistemleri tarafından engellendiğini ancak bir füzenin güneydeki askeri üsse isabet ettiğini açıkladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir