İngiltere, Gana'dan 32 tarihi eseri iade etti

Asante Kraliyet Ailesi'nden yapılan yazılı açıklamada, İngiltere'nin başkenti Londra'daki British Museum ile Victoria and Albert Museum'un (V&A), Asante Kraliyet Ailesi'ne ait 32 tarihi eseri iade ettiği belirtildi.

Basın açıklamasında, aralarında altın ve gümüş elbiselerin de yer aldığı eserlerin, Ashanti eyaletinin başkenti Kumasi'deki Manhyia Sarayı Müzesi'nde sergileneceği belirtiliyor.

1874 yılında Gana'daki Sagrenti Savaşı sırasında İngiliz askerleri tarafından yağmalanan bu eserler, 1965'ten bu yana İngiltere'deki çeşitli müzelerde sergileniyordu.

Gana'ya ait, sömürge öncesi ve sömürge dönemlerinde kaçırılan yüzlerce tarihi eser, Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa ülkelerindeki çeşitli müzelerde bulunuyor.

British Museum ve V&A, Ocak ayında Gana'nın “Asante Kraliyet Mücevherleri” olarak bilinen altın eserlerini 150 yıl sonra sergilenmek üzere bu ülkeye gönderme kararı aldıklarını açıklamıştı.


Hırsızlık ihbarlarının ardından ülkeler eserlerini geri istedi.

Özellikle British Museum'da eserleri sergilenen ülkeler, müze depolarında 2 bine yakın eserin kaybolduğu, çalındığı ve zarar gördüğü yönündeki haberler üzerine geçen yıl eserlerini geri çekmek istemişti.

Gana ve Türkiye bu ülkeler arasında yer alırken, Yunanistan yıllardır sahip çıktığı Elgin Mermerlerini geri almak için çeşitli girişimlerde bulunmuştu.

Son olarak Yunanistan Başbakanı Kiryakos Mitsotakis, İngiltere ziyareti kapsamında Başbakan Rishi Sunak ile yapacağı görüşmede Elgin Mermerleri konusunu ele alacağını söyledi.

Sunak, bu açıklamaların ardından Miçotakis'le görüşmesini iptal etti.

İngiltere, başka ülkelerden gelen eserleri müzelerinde bulundurduğu, geçmişte resmi yollarla ülkeye getirdiği ve o ülkelerin tanıtımına katkıda bulunduğu için eser iade etmiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir