İBB Şehir Tiyatroları'nın her yaştan seyirciyi Harbiye Cemil Topuzlu açık hava sahnesinde buluşturacağı Açık Hava Yaz Oyunları'nın biletleri satışta – KÜLTÜR SANAT

Suat Derviş'in yazdığı, Gülriz Sururi'nin uyarladığı, yönetmenliğini Yelda Baskın'ın üstlendiği Fosforlu Cevriye; 12 ve 13 Haziran 2024 saat 21.00'de,
Molière'in yazdığı, Orhan Veli Kanık'ın çevirdiği ve Yiğit Sertdemir'in yönettiği Tartuffe; 14 Haziran 2024 saat 21.00'de sahneye çıkacak.
Maçın biletleri 28 Mayıs 2024 Salı günü saat 11.00'den itibaren https://sehirtiyatrolari.ibb.istanbul/, Biletinial.com gişelerinde satışa sunulacak. Adreslerimizden ve mobil uygulamamızdan temin edebilirsiniz.

İyi seyirler…

TÜRKİYE FOSFOR
Anne ve babasını tanımadığı için gökyüzündeki yıldızlardan doğduğuna inanan, denizin kucağında sokak çocuğu olarak büyüyen, Galata'da karnını doyurmak için “sanat”la uğraşan Cevriye sıradan biri değil. sokak kızı ama aslında bizzat İstanbul sokaklarını temsil ediyor. Hastalık ve soğuk algınlığı nedeniyle ölümün eşiğine geldiği o gece, tanıştığı gizemli bir adam sayesinde hayata ve aşka tutunur. Cevriye'nin daha önce tanıdığı hiçbir erkeğe benzemeyen ve ona “sen” diye hitap eden bu adam aslında gizlice yaşayan bir idam mahkumudur. Cevriye tanıştığı günden itibaren bambaşka bir “kişi” olmuştur. Hapishaneye, sürgüne, zamanın geçmesine ve her türlü soruna rağmen bu aşkından vazgeçmeyen Cevriye, sevgilisi için her şeyi riske atacaktır.
Sergide 1930'lu ve 1940'lı yılların İstanbul'u zengin betimlemelerle sunuluyor. Mahallelerin arka sokaklarında, cezaevlerinde, bataklıklarında hayatta kalmaya çalışan kadınlar, anneler, çocuklar ve cesur gençler ile otoritenin ilişkisi, sarsıcı hikayelerle aktarılıyor.

Suat Derviş 1960'lı yılların başında Türkiye'ye döndüğünde siyasi, mesleki ve mali açıdan zor bir dönemden geçiyordu. “Fosforlu Cevriye” adlı romanını yayınevlerine sundu ama ne yazık ki her defasında reddedildi. Suat Hanım'ın bu eserinin yayımlanmasının yanı sıra en büyük dileği, onun “müzikal” şeklinde bir tiyatro eserine dönüştürülmesiydi… Bunun için tanıştığı ilk kişi genç oyuncu Gülriz Sururi'ydi.. Gülriz Hanım'ın isteği Belediye Tiyatroları'nda gösteri yapmaktı…
“Gökten düşüp karanlık bir gecede kırılan bir yıldız gibi…” Kalbimizde iz bırakan Suat Derviş, Reşat Fuat Baraner, Nazım Hikmet ve Gülriz Sururi'ye sevgilerle…
Gösteride Ayşe Günyüz Demirci, Besim Demirkıran, Binnur Şerbetçioğlu, Direnç Dedeoğlu, Esra Ede, Çağatay Palabıyık, Elif Verit, Emre Yılmaz, Hakan Örge, Irmak Örnek, Nur Saçbüker Otan, Samet Silme, ul Arsever, Yağmur Damcioğlu Namak, Yunus Erman Çağlar, Zeynep Ceren Gedikali başrolde.

TRÜF
Bu ölümsüz eserde, ailesinden ve çevresinden kimsenin sözünü dinlemeden evine namussuz bir münzevi yerleştirerek kendisinin ve çevresindekilerin hayatını kötüleştiren çok zengin bir adamın; İnancı, aileyi, sevgiyi, kadın-erkek farklılıklarını, geçmişimizi ve bugünümüzü, mizahı, müziği, acıyı, üzüntüyü ve çeşitli rahatsız edici anları iç içe ve tüm dinamikleriyle kamuoyunun bilgisine sunuyoruz. Orhan Veli'nin olağanüstü çevirisi ve şiirlerinden bestelenen şarkıların eşlik ettiği gösterimizle, hayatın bu tuhaf bilmecesini bir kez daha kahkahalarla selamlıyoruz.
Gösteride Bennu Yıldırımlar, Emre Şen, Gürkan Başbuğ, Mehmet Soner Dinç, Murat Garipağaoğlu, Naci Taşdöğen, Nilay Bağ, Özge Kırdı, Semah Tuğsel, Tolga Yeter, Yeşim Koçak, Zeynep Göktay Dilbaz yer alıyor.
Kaynak: (guzelhaber.net) Güzel Haber Masası

—–Sponsorlu Bağlantılar—–

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir