İBB, İstanbul'un tarihi ve kültürel miras alanlarını gençlerle buluşturan Gezi İstanbul projesine bu yıl da devam ediyor – KÜLTÜR SANAT

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), bu yıl da İstanbullu gençleri şehrin tarihi ve kültürel alanlarıyla tanıştırmaya devam ediyor. İlk olarak 2022 yılında İBB Gençlik ve Spor Müdürlüğü tarafından Adım Adım Tarihi Yarımada adıyla hayata geçirilmiş; Geçtiğimiz yıl Gezi İstanbul adıyla kent geneline yayılan proje, gençlerin yoğun ilgisiyle bu yıl da devam edecek. Gezi İstanbul kapsamında yıl boyunca düzenlenecek tematik gezilerle İstanbul'un kadim tarihi ve kültürel miras alanları İstanbullu gençlere tanıtılacak. “Bilenlerle Seyahat Edin” mottosuyla gerçekleştirilecek gezilere akademisyenler ve alanında uzman kişiler eşlik edecek.

GEZİLER 7 FARKLI KATEGORİDE OLACAK

Mayıs ayının ilk haftasından yıl sonuna kadar devam edecek proje kapsamında; Tarihi-kültürel gezi programları, tarihi-mimari gezi programları, monografik mahalle gezileri, arkeolojik gezi programları, müze gezileri ve doğa gezileri düzenlenecek. Bu kategorilerin yanı sıra bu yıl ilk kez gastronomi gezileri de düzenlenecek.

HER SEYAHAT UNUTULMAZ BİR DENEYİM SUNAR

Her kategorinin kendi temaları ve yolu olacaktır. Kültürel-tarihi turlarda Atatürk'ün Beyoğlu anıları, İstanbul'un cazibesi, tarihi olaylara sahne olan meydanlar, mekanları ve etkinlikleriyle İstanbul'un kurtuluşu gibi temalara yer verilecek.

Mimarlık tarihi kategorisinde Sinan Yapıları; padişah külliyeleri, İstanbul'un tarihi su yolları, kemerler ve barajlar, Kapalıçarşı; hanlar, hamamlar, tuzaklar; Yeraltı İstanbul; sarnıçlar, kilerler, koridorlar; İmparatorlukların kalbine seyahat etmek gibi birçok seyahat teması olacak.

BU YIL YENİ ROTALAR EKLENDİ

Arkeoloji müzeleri, Yerebatan Sarnıcı, Topkapı Sarayı, Dolmabahçe Sarayı ve Harbiye Askeri Müzesi, projeye katılan gençleri müze ziyaretlerinde bekliyor olacak. Projenin arkeolojik geziler kategorisinde bu yıl Bukoleon Sarayı, Polyeuktos Sarayı ve Haydarpaşa arkeolojik kazı alanlarında yürütülen çalışmalar ve şu ana kadar keşfedilen buluntular tanıtılacak.

İSTANBUL SOKAK ARAÇLARI GASTRONOMİ KATEGORİSİNDE KEŞFEDİLECEK

Doğa Gezileri kategorisinde ise Riva kuş gözlem gezileri ve mantarların gizemli dünyasına temalı geziler düzenlenecek. Projeye bu yıl ilk kez dahil edilen gastronomi kategorisinde gençler, İstanbul'un sokak lezzetlerini, İstanbul mutfağının kültürel katmanlarını, ünlü esnaf lokantalarını ve ünlü yemek tariflerini keşfedecek.

BAŞVURULAR BAŞLADI

Gezi İstanbul projesine, İstanbul'da ikamet eden veya şehir dışından eğitim amacıyla İstanbul'a gelen, 18-29 yaş arası Müze Kart sahibi gençler kayıt yaptırabilecek. Seyahat başvuruları İstanbul Seni e uygulaması üzerinden yapılabilecek. https://forms.ibb.gov.tr/genclikspor/gezi-istanbul/ Form üzerinden online olarak gerçekleşecektir. Aylık olarak duyurulacak olan seyahat programına katılım başvuruları kontenjan dolduğunda kapanacaktır.

Gezi İstanbul Mayıs Programı:

2 Mayıs Perşembe / Saat: 10:00-17:00

İlçeye monografik ziyaretler/Fener-Balat

Rehber: sanat tarihçisi Lalehan UTKAN

9 Mayıs Perşembe / Saat: 10:00-16:00

Dolmabahçe Müzesi/Saray'da bir gün

Rehber: Doç. Dr.Deniz ESEMENLİ

16 Mayıs Perşembe / Saatler: 09:00-18:00

Taksim ve Kırkçeşme deresini takip eden kemerler ve setler

Rehber: kültür tarihçisi Oktay TÜRKOĞLU

23 Mayıs Perşembe / 10:00-16:00

Geçmişten Atiye ve Kuzguncuk mahallesinin monografik turları

Rehber: Uzman rehber Egemen DEMİRCİOĞLU

28 Mayıs Salı / 09:00-18:00

Adalar / Büyükada 1

Rehber: Uzman rehber Hüseyin Avni ÖZKAN

Kaynak: (guzelhaber.net) Güzel Haber Masası

—–Sponsorlu Bağlantılar—–

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir