Hamas: Ateşkes görüşmelerinde dile getirdiğimiz talepler üzerinde fikir birliği var

Bedran, Filistinli direniş gruplarının temsilcilerinin Şam'daki Filistin Ulusal Konseyi binasında düzenlenen ve Gazze'deki son gelişmelerin ele alındığı istişare toplantısında konuştu.

Bedran, müzakerelerin tam ve kapsamlı bir ateşkes, İsrail ordusunun Gazze'nin tamamından çekilmesi, yerinden edilenlerin evlerine dönmesi, Filistin halkının ihtiyaçlarını karşılayacak yardım ve inşaat çalışmalarının başlatılmasını içermesi gerektiğini vurguladı. ve ardından Filistinlilerin İsrail hapishanelerinde yıllarca çektiği acılara son verecek bir mahkum değişim anlaşması. Bu konuda hem Filistin halkının hem de grupların hemfikir olduğunu kaydetti.

Bedran, İsrail'in bir tür izolasyon yaşadığını, birçok uluslararası ve bölgesel tarafın İsrail heyetinin müzakerelerde sergilediği tutumu kabul etmediğini belirtti.

Bedran, İsrail'in Refah'a girme ısrarıyla kendisini daha da izole ettiğini söyledi.

Tüm bölgesel ve uluslararası taraflara bu saldırıyı durdurmaları için Binyamin Netanyahu ve hükümetine baskı yapma çağrısında bulunan Bedran, Filistin halkının pes etmeyeceğini ve işgale direnme hakkını kullanmaya devam edeceğini sözlerine ekledi.


Hamas ateşkes teklifini onayladı

Hamas hareketinin siyasi büro başkanı İsmail Haniyeh, 6 Mayıs'ta Katar ve Mısır'a Gazze Şeridi'nde ateşkes anlaşmasına ilişkin önerilerini onayladığını bildirdi.

Hamas'ın Katar ve Mısır'ın öne sürdüğü “ateşkes önerilerini” onayladığını açıklamasının ardından İsrail savaş kabinesi Refah'a yönelik saldırılara devam etme kararı aldı.

İsrail ordusu, 6 Mayıs'ta yaptığı açıklamada, zorla yerinden edilen Filistinlilerin sığındığı Refah'ın doğusundaki bazı mahallelerin boşaltılması çağrısında bulunmuş ve 7 Mayıs sabahı Gazze'deki Refah bölgesine kara saldırısı başlattığını duyurmuştu. Mısır sınır kapısının Gazze tarafını ele geçirmişti.

Hamas, 10 Mayıs tarihli açıklamasında, arabulucuların ateşkes teklifini reddetmesinin ardından İsrail'in, esir değişimi anlaşması ve Gazze'deki ateşkesle ilgili müzakere stratejisini gözden geçireceğini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir