“Göl ve göletlere de yüzer güneş enerjisi santralleri yapılabilir”

Bakan Bayraktar, yaptığı yazılı açıklamada, Maden Kanunu ve Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından kabul edilen bazı kanunlarda değişiklik yapılmasına ilişkin kanun teklifine ilişkin değerlendirmelerini dile getirdi.

Yenilenebilir enerjide hedefin her yıl 5 bin megavat kurulu gücü devreye almak olduğunun altını çizen Bayraktar, şöyle konuştu: “Önümüzdeki 12 yılda 3 bin 500 megavat olmak üzere toplam 60 bin megavat yeni kurulu güce ulaşmak istiyoruz. Yenilenebilir enerjide güneş ve rüzgar enerjisinde 1500 megavatlık bir tasarıyı bu çerçevede değerlendiriyoruz. dedi.

Bayraktar, bu düzenlemeyle barajlardaki rezervuarların kullanım alanlarına güneş enerjisi sistemleri kurulabileceğine dikkat çekerek, şöyle konuştu:

“Yüzer güneş enerjisi santralleri sadece barajlarda değil, göl ve göletlerde de kurulabilecek. İçme suyu sağlayan rezervuarlar ve sulak alanlar ile mevcut kanun kapsamındaki kıyı ve kıyılar kapsam dışında tutulacak. Benzeri nitelikte olan bu uygulama, Dünyadaki örnekleriyle her yıl 5 bin kişiyi karşımıza çıkarıyor, “Megavat yenilenebilir enerji kurulu gücü bizi hedeflerimize bir adım daha yaklaştıracak. EÜAŞ tarafından işletilen barajlarda kullanılabilir rezervuarların bazı bölümlerine güneş enerjisi sistemlerinin kurulması kesintisiz ve karbonsuz elektrik temini anlamına gelmektedir. Bu da iklim değişikliğiyle mücadelede karbon fiyatlarının ekonomi üzerindeki yükünün azaltılmasına olumlu katkı sağlayacak” dedi.

TBMM'ye sunulan tasarıda doğalgaz ticaretinin de yer aldığını belirten Bayraktar, şöyle konuştu: “Hedefimiz ülkemizi bu hedef doğrultusunda doğalgaz ticaret merkezi haline getirmektir. Ülkemizde hem yerli hem de ithal doğal gazı sıvılaştırmak.” “Önerilen yasayla birlikte verimlilik artırıcı projelere verdiğimiz desteğin üst sınırı 15 milyon liraya çıkıyor.” bilgisini paylaştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir