Gazze'nin güneyindeki Mevasi bölgesine uçaklardan insani yardım atıldı

Görgü tanıkları, milliyeti bilinmeyen uçakların, Han Yunus plajı yakınındaki Mevasi bölgesine paraşütle yiyecek kutuları indirdiğini bildirdi.

Görgü tanıkları, İsrail ordusunun 7 Mayıs'ta Refah'ta kara saldırısı başlatmasının ardından bölgeye ilk kez insani yardım ulaştırıldığını söyledi.

Yardımın hangi ülkeye ulaştırıldığı henüz açıklanmadı.

İsrail ordusu, Refah'ın doğusuna kara saldırıları başlatmadan önce bölge halkına “güvenli” olduğuna inandığı Mevasi'ye gitme çağrısında bulunmuştu.

Gazze'de yerinden edilmiş Filistinlilerin sığındığı iki bölgeye ayrılan Mevasi bölgesinin Han Yunus kısmı, şehrin güneybatısında yer alıyor ve Deir el-Belah şehrine kadar uzanıyor. Refah kısmı şehrin kuzeybatısında yer almaktadır.

Daha önce 11.000'den fazla yerinden edilmiş Filistinli, çoğunluğu tarım arazilerinden oluşan, altyapısı, kanalizasyonu, elektriği ve iletişim ağları olmayan ve İsrail'in Filistinlileri gitmeye davet ettiği bir yerleşim yeri olmayan Mevasi'ye kaçmıştı.

İsrail'in 7 Ekim'den bu yana Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılarda en az 15 bin 103'ü çocuk ve 9 bin 849'u kadın olmak üzere 35 bin 272 Filistinli öldürüldü, 79 bin 205 kişi de yaralandı.

Enkaz altında hâlâ binlerce kişinin öldüğü söylenirken sivil altyapı da tahrip ediliyor, insanların sığındığı hastaneler ve eğitim kurumları hedef alınıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir